Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Ne Zaman Bankaya Ulaşır

Konut kredisi ekspertiz raporu nedir, Ekspertiz raporu ne zaman bankaya ulaşır ve ne zaman sonuçlanır sorusunun yanıtı makalemizde yer almaktadır.

Konut Kredisi Ekspertiz Raporu nedir ?

Konut kredisine başvururken banka alacağınız konuta vereceği değerin %75’ini sağlar ama bu konut vereceği tutarı karşılayabileceği bir durumda mı onu analiz etmesi gerekmektedir. Müşteriler istediği rakamı maalesef alamıyorlar, konutun değeri eğer 300,000 bin TL ise bunun %75’ini yani 225,000 TL verir. Bu değeri de netleştirmek ve belgelendirmek için Ekspertiz raporuna ihtiyacı vardır.  Bankalar ve kurumlarla anlaşmalı hemen hemen her lokasyonda Ekspertiz merkezleri vardır.

Ekspertiz Raporları Ne Zaman Sonuçlanır ?

Bankanın konutun bulunduğu lokasyonda ki ekspertiz merkezine konutun ekspertiz raporu için ücret yatırılır. Bu miktar anlaşmaya bağlı 900 TL ile 1.500 TL arasında değişmektedir. Ekspertiz merkezi saha personeline talimat vererek konutun sahibine ulaşarak randevu talebinde bulunur. Ekspertiz önce belediyeye giderek tapu be kadastro müdürlüğünden bilgiler alır. Daha sonra çevrede bulunan emlakçılardan birim fiyatları alır.

Daha sonra konutun bulunduğu yere giderek konutun sahibini arar gelmesi için bir rapor düzenler, resimler çeker, ölçer,içerisindeki malzemelere bakar, projeye bakar ve genel merkeze gönderir. Genel merkez ise konut üzerinde ipotek var mı, herhangi bir haciz var mı diye araştırır. Yasal süreç 3 iş gününün geçmesi gerekmektedir. Yani ekspertizden 3 gün önce rapor beklenemez.

Bankaya ulaştığında ise bankanın da genel merkeze ulaştırma süreci vardır.

Ekspertiz Nedir

Tüm banka ve Ekspertiz sonuçları ne zaman çıkar ?

Bankaların yoğunluğuna göre değişen bir durumdur, genel olarak 5 iş günü içerisinde sonuçlanır yalnız bu süre mesai dışı (Hafta sonu) araya girdiğinde 7 günü de bulabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir