Kredi Kartı CVV Kodu Nedir? Ne İşe Yarar ?

  • Mayıs 8, 2019
  • (0)

Kredi kartı CVV kodu, kredi kartının arka yüzünde bulunan genelde beyaz alanda basılı olan rakamların son 3 hanesi olmaktadır. Bu kod kredi kartlarında güvenliği sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu kod yalnızca VISA ve Mastercard kartlarında bulunmaktadır. 1 ocak 2001 tarihinden sonra VISA kartlarında güvenlik kodunun bulundurulması zorunlu hale gelmiştir.

CVV Kodu Ne İşe Yarıyor?

Kredi kartlarının arka yüzünde bulunan CVV kodları, özellikle internet alışverişlerinde dolandırıcılık olayları önleyebilmek ve güvenliği sağlayabilmek adına yapılmıştır. Böylece internet üzerinden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Bu kodun güvenli olmasının nedeni ise, alışveriş sırasında kredi kartı şifresinin kullanılmaması olmaktadır. Alışveriş gerçekleştirdiğiniz esnada; kredi kart numarası, isim soy isim, kart son kullanma tarihi ve CVV dediğimiz güvenlik kodu sizden istenmektedir. Bu sayede kart şifrenizi girmeden güvenli bir şekilde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde kredi kartı CVV kodu sorularak, işleminizin güvenliği sağlanmaktadır.

CVV Kodu Kartta Silinirse Ne Yapmalıyım?

Kredi kartının arka yüzeyinde imza bandının üzerinde bulunan bu kodlar CVV kodu olarak geçmektedir.  CVV kodunuz eğer silinirse, bu kartınızı hiçbir şekilde etkilemez. Ancak internet üzerinden alışveriş gerçekleştirecekseniz, tüm alışverişlerde CVV kodu talep edileceği için alışverişiniz onaylanmaz. Ancak herhangi bir mağaza alışverişi sırasında bu bilgiler okunmasa da kartınızı pos cihazından geçirerek ödeme işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu aşamada bankanızın müşteri hizmetleri birimiyle iletişime geçerek yeni bir kart talep edebilirsiniz. CVV kodu güvenliğiniz açısından banka personelleri dahil kimseyle paylaşılmamaktadır. Bu nedenle kod bilginize müşteri hizmetleri ulaşamaz. Çünkü CVV numarası kimse ile paylaşılmamaktadır. Kredi kartı CVV kodu için bankanızın şubesine giderek yeni bir kart talebinde bulunmalısınız. Kartın üzerinden bilgilerin silindiğini ve bazı rakamların okunmadığını bu nedenle internet alışverişlerinde de kullanamadığınızı belirtebilirsiniz. Bu aşamada banka personeli tarafından yeni kart talebiniz işleme alınacaktır. Bu aşamada farklı bir çözüm yolu arayanlar için sanal kart çıkartabilir ve online işlemlerinize bu kart sayesinde devam edebilirsiniz.

CVV kart numarası bilgilerinizin okunmaması nedeniyle online işlemlerinizi gerçekleştiremiyorsanız, bu aşamada sanal kart oluşturabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaparak, menü seçeneklerinden sanal kart bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir