Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma ve Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Temmuz 2, 2021
  • (0)

Kredi kartı temassız ödeme banka kartları ve kredi kartlarında bulunan şifre girmeden alışveriş yapmanızı sağlamaktadır. Kredi ve banka kartlarında bu özelliği gösteren çeşitli logolar bulunmaktadır. Eğer kredi kartınızda temassız ödeme logosu bulunuyorsa, bankanızın izin verdiği miktardaki ödemeleriniz rahatlıkla temassız ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma

Kredi kartları bankadan talep edilirken, bu özelliği içeren kartları sunarlar. Tercih etmeniz halinde size temassız ödeme yapabileceğiniz bir kart gönderirler. Fakat kartı aldığınız zaman kredi kartı temassız ödeme aktif olmayabilir. Bu nedenle iki farklı işlemle kredi ve banka kartlarınızın temassız ödemesini açabilmeniz sağlanmaktadır.

  1. Temassız ödeme Özelliği Nasıl Açılır?

Kredi kartınızın ait olduğu bankacılık online işlemlerine girmeniz gerekmektedir. Ardından kartlarım alanında yer alan kartınızın üzerine tıklayın. Bu alanda kartın çeşitli özellikleri karşınıza çıkmaktadır. Temassız ödeme yöntemi burada kolayca aktif hale getirilmektedir. Yalnızca temassız ödeme çubuğuna tıklayarak onu yeşil konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

Online işlemlere girmediğiniz durumda bankanın müşteri temsilcisi hattına ulaşmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcisinin sorularına doğru yanıt verildikten sonra, kartınızın temassız ödemesinin açılmasını talep etmeniz gerekir. Gerekli kontrollerin ardından temsilci bizzat temassız ödemenizi aktif etmektedir.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Kapatma

Kredi kartı türlerinde ve banka kartlarında çoğunlukla temassız ödeme özelliği bulunan kartlar aktif şekilde gönderilmektedir. Bunların temassız ödeme özelliği aktif olduğundan, kapatmayı düşündüğünüzde izlemeniz gereken iki yol olacaktır. Fakat temassız ödeme özelliği size olumsuz bir durum yaşatması güç olduğundan kapatmanız tavsiye edilmez.

  1. Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bankanızın online işlemler alanında gerekli bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Kartlarım alanında özellikle temassız ödeme özelliğini kapatmayı düşündüğünüz kartınızı seçin. Sonrasında temassız ödeme başlığı altında bulunan yeşil özelliği bir tıkla kapatın. Sonraki işlemlerinizde kartınızın temassız ödemesi pasif olacağından şifre girilmesiyle ödeme yapılacaktır.

İlgili bankanın müşteri temsilcisi aracılığıyla bir konuşma gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kredi kartı numara bilgisi verildikten sonra banka müşteri temsilcisi talebinizin alınmasıyla temassız ödemeyi kapatmaktadır. Yalnız tekrar açılması talep edildiğinde yine müşteri temsilcisi veya online işlemler aracılığıyla açılmaktadır.

Temassız Ödeme Güvenilir Mi ?

Bilindiği üzere kredi kartlarıyla veya banka kartlarıyla ödeme esnasında temassız ödemeyi kullanmak için kartın pos cihazına yaklaştırılması gerekmektedir. Özellikle bu yönden bakıldığında kart sahibinin haberi olmadan kart üzerinde temassız ödeme yapılması mümkün değildir. Zaten belirli limitler dahilinde temassız ödeme pos cihazından geçmektedir. Yani binlerce lira olan bir alışverişi temassız ödeme yöntemiyle hiçbir kart kabul etmeyecektir.

Temassız ödeme yöntemi güvenli ve aynı zamanda size vakit kazandıran bir özelliktir. Bu sayede daha hızlı ödeme yapabildiğiniz gibi pos cihazına dokunmadan işlem yapılmaktadır. Pandemi sürecinde insanların bir çoğu kart kullanımında temassız ödeme yöntemini tercih ettiler. Bu yöntemle hem sizler güvenle alışveriş yaparken, hem kasiyerlerde temas etmeden işlem yapıyorlar.

Fakat temassız ödeme yönteminde oluşan tek riskin kartın kaybedilmesi olacaktır. Çünkü kaybedilen kart üzerinde eğer temassız ödeme aktifse çeşitli miktarlarda ödemeler pos cihazlarından şifresiz geçirilebilir. Bu durumda kartınızı kaybettiğinizi anladığınız an itibariyle banka müşteri temsilcisine ulaşmanız gerekmektedir.

Zaten bankalar kayıp ve çalıntı bildiriminde saniyeler içerisinde telefona cevap veriyorlar. Risk durumu ve potansiyeli yüksek olması sebebiyle diğer müşterilerden önce telefonu karşılıyorlar. Kartınızı kaybettiğinizi ve kartın kapatılmasını talep ettiğiniz anda saniyeler içerisinde kapatırlar. Burada güvenlik açığı genellikle kullanıcının kartını kaybedip veya kaybetmediğini bilmeme sürecidir. Bu zaman boşluğu arasında kötü niyetli biri tarafından kartın temassız ödeme özelliği kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir