Kredi Notu Düşük Olanlar Fibabanka’dan Nasıl Kredi Alabilirler ?

  • Mart 15, 2019
  • (0)

Fibabanka kredisi nedir? Bu soruyu cevaplamadan önce dilerseniz kredi notunu açıklayalım. Özellikle günümüz Türkiye’sinde yaşamak gerçekten çok zor olmaya başladı. Maddi sıkıntılar, artan zamlar derken haliyle bankalardan krediler aramaya başladık. Yaşadığımız zorlu dönemi atlatmak için en son çaremiz olan bankalar, bazı zamanlar gerçekten de bizim en büyük destekçimiz olabiliyorlar. Lakin tabii ki bankalardan kredi çekebilmek için de bazı önemli kriterleri karşılıyor olmamız gerekiyor. Özellikle kredi notu denilen sistem tarafından bize verilen notun bir hayli fazla olması gerekiyor. Şayet kredi notumuz bankaların kredi vermek için istediği notu karşılamıyorsa maalesef kredi desteği alamıyoruz. Bu gibi durumlarda da maalesef maddi zorluk yaşadığımız dönemi sağlıklı bir şekilde geçiremiyoruz. Lakin Fibabanka kredi notu sorunu yaşayan vatandaşlar için özel kredi paketleri ayarlamış durumda. Fibabanka sayesinde kredi notu düşük olanlar da kredi alabilecekler. Nasıl kredi çekeceğini aşağıda açıklayacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir? Kredi notu, bankaların kredi veya kredi kartı kullanımı için yapılan başvurularda incelediği bir bankacılık not sistemidir. Finansal geçmişimizin oluşturduğu kredi notunu ise Kredi Kayıt Bürosu (KBB) belirliyor. Peki KBB kredi notunu nasıl hesaplıyor? Tüm bankaların bağlı olduğu KBB, bankalar tarafından gönderilen müşteri verilerinden yola çıkarak çekilen kredinin veya harcanan kredi kartı tutarının nasıl ödendiğini inceliyor. Şayet düzenli ve sorunsuz bir şekilde bankadan alınan para geri ödendi ise KBB vatandaşın kredi notunu yüksek veriyor. Lakin şayet bankadan kredi çeken vatandaş ödemelerini aksattı veya yapamadıysa kredi notu da düşük oluyor. Peki bankalar kredi notunu nasıl görebiliyor? Normalde KBB hiçbir vatandaşın kredi notu hesaplaması için kullanılan verilerini bankalarla paylaşmıyor. Ama bankaların da sorun yaşamaması için Findeks adı verilen özel bir platform geliştiren KBB, bu platform üzerinden bankaların vatandaşların sınırlı olarak kredi notlarına bakabilmesini sağlıyor. Findeks üzerinden kredi veya kredi kartı başvurusu yapan vatandaşların kredi notunu inceleyen bankalar kredi notuna göre de başvuruları onaylayıp geri çeviriyorlar.

Fibabanka Kredi Notu Düşük Olanlara Neden Kredi Veriyor?

Fibabanka neden kredi notu düşük olanlara kredi veriyor? Sanırım bu sorunun cevabını cevaplayarak başlamak daha sağlıklı olacak. Fibabanka diğer bankalara göre kredi notu düşük olanlara da kredi veriyor çünkü Fibabanka, Fiba Group adı verilen bir uluslararası şirkete bağlı. Bu şirketin bir diğer alt kuruluşu Gelecek Varlık Yönetim Şirketi olduğu için kredi notuna pek bakılmıyor. Zira kredisini veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen Fibabanka müşterisi, direkt olarak Gelecek Varlık Yönetim Şirketi ile muhatap oluyor ve bu sayede de Fibabanka ödemesini alabilmek için hiç uğraşmıyor.

Gelecek Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Bu sorunun cevabını vermeden önce size varlık yönetim şirketlerinin ne olduğunu açıklayalım. Varlık yönetim şirketleri, bankaların geri ödenmeyen batık kredi ve kredi kartı borçlarını iskonto karşılığı satın alan şirketlerdir. Yani diyelim ki A bankası Y kişisine kredi veriyor ama Y kişisi bu krediyi ödeyemiyor. Batık kredi olarak değerlendirilen Y’nin kredi borcu A bankası tarafından varlık yönetim şirketine satılıyor. Kredi borcunu iskonto fiyatıyla satın alan varlık yönetim şirketi de Y kişisine ulaşarak bankalara göre çok daha uygun faizli ve geniş vadeli ödeme planı hazırlıyor. Bu sayede de Y kişisi kredi borcunu ona özel hazırlanan ödeme planıyla kolayca ödüyor. Peki Gelecek Varlık Yönetim Şirketi nedir?

Gelecek Varlık Yönetim Şirketi, 2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından aldığı lisansla faaliyete geçmiş bir varlık yönetim şirketidir. Fibabanka’nın da sahibi olduğu Fiba Group tarafından kurulan Gelecek Varlık Yönetim Şirketi, sadece yan kuruluşu Fibabanka’nın batık kredi ve kredi kartı borçlarını satın alıyor. Yani şayet Fibabanka olan kredi veya kredi kartı borcunuzu uzun süredir ödemedi iseniz muhtemelen borcunuz Gelecek Varlık Yönetim Şirketi tarafından satın alınmıştır. Borcunuzun Gelecek Varlık Yönetim Şirketi tarafından satın alınıp alınmadığı kurumun resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Fibabanka Kredi Nasıl Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Fibabanka yan kuruluşu Gelecek Varlık Yönetim Şirketi ile çalıştığı için kredi vereceği vatandaşların kredi notlarına pek dikkat etmiyor. Ama tabii ki bu da bankanın herkese kredi verdiği anlamına gelmiyor. Zira kredi notu sorun olmasa da Fibabanka kredi vereceği kişide başka şartlar arıyor. Bu şartlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

-Fibabanka’dan kredi çekebilmek için en az 1 adet kefil bulmanız gerekiyor.

-Kredi notu düşük olanların çekeceği bu kredi paketi için en fazla 10 bin TL çekebilirsiniz.

-Fibabanka çekilen kredinin geri ödenebilmesi için en az 3 ay en fazla da 24 ay taksitlendirme yapıyor.

-Faiz oranları vadeye göre değişmekle beraber %1,69 ile %1,79 arasında oluyor.

-Kredi masrafı olarak 100 ile 300 TL arasında bir masrafı ödemeniz gerekiyor. (Çekeceğiniz krediden otomatik kesiliyor)

Şayet sizin de kredi notunuz düşük ise ve Fibabanka’nın koyduğu bu şartları karşılıyorsanız kolayca Fibabanka’dan kredi çekebilirsiniz. Fibabanka bu kredi başvurusunu sadece şubeden kabul ediyor. Bunun sebebi ise internetten yapılan başvular direkt olarak KBB’ye gittiği için kredi notu engeline takılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir