Kredi Notu Nedir ve Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu Nedir ? Kredi almak için kredi notu kaç olmalı ? hangi bankalar düşük notlu müşterilere kredi sağlıyor ve kredi notunuzu nereden sorgulamanız gerektiği ile ilgili detaylar haberimizde.

Kredi Notu Nedir ?

Kredi notu KKB’in (Kredi Kayıt Bürosu) müşterilerinin bankaya davranış biçimlerini kredi ödemeleri, kredi kart harcama ve ödemelerini, bankalardaki borçlarını ve yine müşterilerin pozitif, negatif durumlarını kayıt altına alan bir birimdir. Bu birim sayesinde bankaların bir müşteriye kredi yada kredi kartı temin etmeden önce sorguladıkları o müşterinin durumunu sorgulaması için var edilen bir kayıt bürosudur.

Her bankanın çalışma politikaları ve alt yapısı farklıdır bu yüzden müşteri tanımı açısından ortak kullandıkları KKB sayesinde, kişinin durumunu analiz edebilme imkanı oluyor.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Kredi Notunu Nereden Sorgulayabiliriz ?

KKB puanını bankalar sorgulayabilir bunu bireysel yada kurumsal olarak sizler de yapabilirsiniz. Bu durumda Findeks.com geliyor, KKB alt yapısında olan findeks güncel KKB puan skorunu sizlere sunuyor. Yalnız bu sorgu için ücretlendirmeye tabii oluyorsunuz.

Findeks kredi notu ve Findeks risk raporu adı altında sizlere kredi notu ve risk raporunu sunuyor. Risk raporunda bankalarda ki kredileriniz, yasal duruma takılmış dosyalarınız, hangi bankalarda ne kadar borçlarınız ve kredi limitiniz var bunları önünüze getiriyor. Findeks kredi notunda ise sadece sizlere 1 ile 1900 aralığında bir skor sunuyor.

Kredi alabilmeniz için KKB puanınız kaç olmalı ?

Bankalara düzenli ödeme alışkanlığınız varsa, bir çok banka ile çalışıyor ve bu güne kadar hiç bir takıntınız yoksa kredi çekmekte zorluk yaşamayacaksınız. Bu alışkanlığınızdan şüpheli iseniz en doğrusu findeks ile kredi notu sorgusu yapabilirsiniz. Sorgu esnasında sizlere çıkan ücret Findeks kredi notu için: 6.49 TL ödüyorsunuz, risk raporunu da eklerseniz eğer: 5.31 TL toplamda ise 11.30 TL karşılığında tam rapor alabiliyorsunuz.

Bu analizde En riskli – Orta Riskli – Az Riskli – İyi – Çok iyi olmak üzere kademeler yer almaktadır. Bankaların da bu durumu analiz edip risk almadıkları için kredi alabilmeniz için iyi statüsünde olmanız gerekmektedir.

Hangi Bankalar Düşük Notlu Müşterilere Kredi Sağlıyor ?

Bu sorunun yanıtı maalesef yok, hiç bir bankanın resmi olarak paylaştığı bilgi yok, yine hiç bir banka risk altındaki müşteriye kredi sağlamaz bu durumda bu sorunun yanıtını maalesef olumlu olarak sonuçlandıramıyoruz.

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir