Kuyumcuların Açılış ve Kapanış Saatleri

  • Ağustos 2, 2019
  • (0)

 

Kısacası değerli maden ve taşların işlenmiş ya da işlenmemiş halini alıp satan dükkanlara, kuyumcu denilmektedir. Peki, kuyumcuların açılış ve kapanış saatleri nelerdir? Kuyumcular hangi saatlerde açık olmaktadır? Sorularına cevap arayanları, bu yazımızda bilgilendirdik.

Kuyumcuların Açılış Ve Kapanış Saatleri

Özellikle özel günlerde daha fazla ihtiyaç duyduğumuz kuyumcuların çalışma saatleri hakkında bilgi sahibi olmak, bu günlerde alışverişimizi son güne hatta son dakikalara bırakarak mağdur olmamızı engelleyecektir. Ki bu özel günlere de o an eli boş gitmek, mahcup olmaya sebep olacaktır. Sarraf olarak da nitelendirilen kuyumcular aynı zamanda, özel günler dışında nakde ihtiyacımız olduğu zamanlarda elimizde bulunan değerli taşları, altınları ve benzeri şeyleri bozdurarak ihtiyacımızı karşılamamızı da sağlamaktadır. Her ne kadar banka hesabında bakiye bulunan birisi ATM üzerinden bu ihtiyacını karşılayabilir olsa da, altın bozdurarak nakit ihtiyacını karşılamak isteyenler için böyle bir imkân bulunmaması nedeniyle kuyumcuların çalışma saatlerini bilmek daha fazla önemlidir.

Kuyumcuların Açılış ve Kapanış Saatleri

Kuyumcuların çalışma saatleri yer aldıkları çarşı, İşhanı vs. gibi yerlerin açılış ve kapanış saatlerine göre değişmekte olsa bile, genellikle 08:00 ile 20:00 arasındadır diyebiliriz. Bu saatlerden erken ya da geç kapatmaları, farklı faktörlere göre değişebilmektedir. O nedenle acil işlerinizde, kapanış saatini 19:00 olarak düşünerek hareket etmek, çok daha faydalı olacaktır.

Kuyumcular Hafta Sonu Açık Olur Mu?

Kuyumcular ya da sarraflar, hafta sonları sadece Cumartesi günleri hizmet vermektedir. Pazar günleri ise altın piyasası kapalı olduğu için, kuyumcu ve sarraflarda kapalı olmaktadır.

Kuyumcular Bayram Günleri Açık Olur Mu?

Yine hafta sonlarında olduğu, kuyumcuların geneli bayram tatillerinde kapalı olmaktadır. Arefe günleri açık olsalar da, bayram tatillerinde kapalı durumdadır. Kritik noktalardaki bazı kuyumcuların, açık olma ihtimali yüksektir. Örneğin çok büyük alışveriş merkezleri, sınır kapısına yakın olanlar ve benzeri alanlarda bulunanlar, insanların işlerini rahat bir şekilde görebilmeleri için, açık olabilmektedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz saat aralığı, genel bir genişlikte saat aralığıdır. O nedenle her kuyumcu, akşam 20’ye kadar açık olmamaktadır.

Kuyumcular Pazar Günleri Neden Kapalı?

Sarraf ve kuyumcuların Pazar günü kapalı olmasının en önemli nedeni, piyasalarında bu günde kapalı olmasıdır. Altın fiyatlarında piyasalar açılınca ani değişiklik olma ihtimaline karşı riske girilmesi, böylelikle önlenmektedir. Bu piyasalar sadece ülkemizdeki altın piyasası olarak düşünülmemeli, uluslararası altın piyasalarının da Pazar günleri kapalı olduğu unutulmamalıdır. Bazı bankalar ATM üzerinden, gram altın satışına başlayarak, kuyumcuların kapalı olduğu dönemlerde acil ihtiyaçlarınız için gram altın alınabilmesine imkân vermektedir. Ancak bu durum, henüz tam olarak gelişmiş bir şey olmayıp, sadece bir ya da iki banka bu hizmeti sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir