Lansman Nedir? Lansman Fiyatı Ne Demek?

  • Eylül 6, 2019
  • (0)

Özellikle emlak ve otomotiv sektöründe ürün tanıtım ve pazarlaması için sıklıkla kullanılan lansman fiyatı, lansmana özel fiyatlarla gibi tabirler neyi ifade etmektedir? Lansman nedir? Tüm bu soruların cevaplarını, bu yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Lansman Nedir?

Kelime kökeni olarak Fransızca’dan dilimize girmiştir ve “tanıtım” anlamına gelmektedir diyerek, lansman nedir? Sorusunu basit bir şekilde cevaplandırabiliriz. Yeni çıkan ürün ve hizmetlerin tanıtılması, bu kapsamda çeşitli etkinliklerin düzenlenerek tüketiciye özelliklerinin anlatılması, genel bir ifadeyle lansman olarak kabul edilmektedir.

Lansman Fiyatı, Lansmana Özel Fiyatlar Ne Demek?

Birçok firma, lansmana özel fiyatlarla ya da lansman fiyatı şeklinde pazarlama yapmaktadır. Sıklıkla rastladığımız bu durum, tanıtıma özel fiyat avantajlarının sunulması anlamı taşımaktadır. Aynı zamanda, tanıtım fiyatları şeklinde de tanımlanabilir. Yani bir firma ürün ya da hizmetini, sadece insanların tanıması için daha uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla insanlara ulaştırmakta, bir nevi daha uygun fiyatlarla ürünlerinin test edilmesini sağlayarak referans oluşturulması amacını ifade etmektedir.

Lansman fiyatları her sektör için iyi birer reklam aracıyken, özellikle inşaat ve otomotiv sektöründeki yüksek rekabet nedeniyle bu sektörlerin reklamlarında daha fazla kullanılmaktadır.

Lansmana özel fiyatlar, tanıtım amacı taşıması nedeniyle ürünün normal fiyatından biraz daha düşük farklı avantajlar sunmaktadır. Örneğin bir dairenin normal şartlarda 200 bin TL biçen firma, yeni konsept ürettiği ve özellikle yeni giriş yaptığı bir lokasyon için insanlara tanıtım yapmak adına, 150 bin TL’den başlayan lansman fiyatlarıyla diyerek etkili bir kampanya başlatabilmektedir.

Lansmana Özel Avantajlar Ne Demek?

Lansman fiyatları dışında firmalar, lansmana özel avantajlar sunarak da tanıtımlarını daha dikkat çekici hale getirmektedir. Örneğin lansmana özel avantajlar sunan bir firma ürünü peşin fiyatına taksit yapabilir, taksitleri ise 3 ay ertelemeli olarak sunabilir. Böylelikle müşteriye bir geri ödeme avantajı sunarak, ürünün tanıtımını bu şekilde yapabilir.

Lansmanın Firmalar İçin Önemi

Tanım olarak tanıtımı yani bir nevi reklamı ifade ettiğini söylemiştik. Tanıtım ve bu kapsamda yapılacak sunum ne kadar etkileyici olursa, tüketicinin satın alma eğilimi de o derece yüksek olacaktır. Bu sebeple lansman, firmalar için yapmaları gereken en önemli şeylerden birisidir.

Özellikle yeni ürün ve hizmetlerin görkemli ve insanları etkileyecek düzeyde tanıtılmaları, tüketicinin o ürüne olan ilgisini daha fazla artırmaya yaramaktadır. Lansman sunumlarında görsellik her zaman ön planda olmalı, bir yandan tüketiciyi satın almaya yönlendirirken bir yandan da hem basın ve hem de tüketicilerin gözünde ürüne yönelik pozitif bir iz bırakılmalıdır. Tüketiciye özel avantajların sunulması, daha fazla satış ve doğal bir reklam ortamı oluşturacağı için yapılacak tanıtımlar bu bakımdan oldukça büyük önem taşımaktadır.

En güncel ekonomi haberleri için, takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir