Mali Müşavir Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

  • Haziran 11, 2020
  • (0)

Mali müşavir denilince akla ilk gelmesi gereken ileri düzeyde muhasebeci ve hesap uzmanıdır. Bir şirketin muhasebesinin devlet birimleri ile yazışmalarını ve resmi tüm ilerini takip eden kişi mali müşavirdir. Mali müşavir bir şirketin ayakta durduğu tüm süreçte onun finansal olarak takibini yapan, şirketin mali durumunu ve işleyişini devletle paylaşan kişidir. Şirketlerin daha hızlı yükselmelerinde finansal olarak yol göstericiye ihtiyacı olacaktır. İşte bu konuda devreye mali müşavirler girer. Mali müşavir nasıl olunur konusunda araştırma yapan ve bu mesleğe yönelen pek çok kişi bulunmaktadır.

Devletin şirketle arasındaki bağ olarak da adlandırabileceğimiz bu kişilerin yetişmesi ve bu mesleği yapabilmesi için hangi okulun bitirilmesi gerekir ve hangi sınavlara girilmektedir bunlar merak edilen konulardır. Mali müşavir nasıl olunur konusunun öneminin anlaşılması için bu kişilerin yaptıkları işler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kamu idareleriyle şirket arasında aracılık
  • Şirketin iş takibinin yapılması
  • Muhtasar beyannameleri
  • Tahakkuk fişlerinin takibi
  • Şirketin finansal analiz takibinin yapılması
  • Şirketin mali defterini tutmak

Bu meslekte olan kişiler kendilerini yetiştirmeleri halinde yükselme şansına sahiptir. Fakat bu konuda biraz gayretli olmak gereklidir çünkü bu meslekte ilerlemek diğer mesleklere göre biraz daha zordur. Mali müşavir olan birinin yükseleceği bir üst meslek yeminli mali müşavirlik olarak bilinmektedir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır? | Olma Şartları

Mali Müşavir Olma Şartları

Mali müşavirlik mesleği saygın meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleğe adım atmak için üniversitede işletme, iktisat, kamu yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan kişiler Mali müşavirlik sınavına girer. Bu sınava giren kişi sınavı kazandığında yeminli mali müşavir yanında staj yapmaya başlayacaktır. Buradaki stajın ardından yapılan yeterlilik sınavından da yeterli puanı alınca artık mali müşavir olmaya hak kazanacaktır. Muhasebe ve hukuk bilgisi bakımından üst düzey bir bilgiye sahip olan mali müşavirler isterlerse devlette memur olabilir. Bunun yanında özel ofis açabilir veya üniversitede akademik kariyer de yapabilirler.

Mali Müşavir Ne Kadar Para Kazanır?

Mli müşavir nasıl olunur sorusundan sonra en çok merak edilen sorular arasında yer alan sorulardan biri de mali müşavirler ne kadar kazanırlar soru olmaktadır. Mali müşavir olan kişiler farklı alanlarda bu mesleği icra edebilirler. Mali müşavirlerin kazandıkları para da çalıştıkları yere göre değişiklik gösterecektir. Devlette A grubu devlet memuru olan kişiler belli bir maaş alabilirken özel sektörde maaşlar farklı olabilmektedir.

Mali Müşavirler ortalama olarak en az 4.500 – 15.000 TL arası bir maaş almaktadır.  Özel sektörde çalışan mali müşavirlerin maaşları 30.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir