Norveç’te Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

  • Aralık 23, 2019
  • (0)

Norveç’te yaşamak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Refah seviyesinin yüksek olması ve konum olarak harika bir yerde yer alması, birçok insanı bu ülkeye itmektedir. Özellikle kış aylarını sevenlerin vazgeçemediği ülkeler arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca Norveç’te asgari ücret ne kadar sorusu çokça sorulmaktadır. Yazımız sayesinde hem Norveç’te yaşam hem de Norveç’te asgari ücret ile ilgili birçok bilgiye ulaşabileceksiniz.

Norveç’te Asgari Ücret

Norveç’te sabit veya belirlenmiş asgari ücret miktarı yoktur. Çalışılan sektöre göre farklı asgari ücret ödenekleri mevcuttur. Yani, inşaat sektöründe çalışıyorsanız saatlik 150 Norveç Kronu alabilirsiniz fakat hizmet sektöründe çalışıyorsanız bu miktar saatlik 100 Norveç Kronu olabilir. Asgari ücret saatlik olarak ödenmektedir. Ayrıca aynı sektörde bulunan her şirket, aynı asgari ücreti ödememektedir. Şirketler arasında da ödenen maaşlar arasında farklar vardır.

norveç'te yaşam
norveç’te yaşam

Norveç’te İş Fırsatları ve Masraflar

Norveç, kendini geliştirmiş insanlar için oldukça iyi bir ülkedir fakat vasıfsız kişiler, bu ülkede pek iş bulamazlar. Ülkenin birçoğu zengin kişilerdir ve genellikle birden fazla şirketleri veya yatırımları vardır. Dil biliyorsanız ve üniversite mezunuysanız, bu ülkede iş bulmanız kolaylaşacaktır. Aksi takdirde inşaat sektörü bile olsa, iş bulmanız zordur.

Başkent Oslo, birçok iş fırsatının yer aldığı şehirdir. Göçmenler, genel olarak bu şehirde veya yakın şehirlerde yaşamaktadırlar. Ayrıca bu ülkeye gitmeden de iş bulma ihtimaliniz vardır, Norveç’e işçi götüren firmalar bulunmaktadır.

Norveç’te masraflar çok fazla değildir. Bazı bölgelerde masraflar fazla olabilmektedir fakat alım gücü yüksek olduğu için kimse fiyatlara takılmamaktadır. Genel olarak balık ve balık ürünleri görmeniz ihtimaller arasındadır. Kiralar çok yüksektir, bu sebeple göçmenler merkezi bölgelerde oturamamaktadır. Bunun dışın ulaşım ve eğitim masraflarının az olduğu bir ülkedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir