OBO Formasyonu Nedir? Omuz Baş Omuz Formasyon Nasıl Oluşur?

  • Aralık 2, 2021
  • (0)

OBO yani omuz baş omuz formasyonu bir süredir devam eden trendlerin sonunda düşüşe geçen grafiklerin fonksiyonudur.

Omuz baş omuz formasyon dalgalanma yaşanan bir trendi ifade etmek için kullanılır. Bir süredir devam eden trendin yükselip sonrasında gene düşmesi söz konusu olduğunda bu durumu ifade eden grafik fonksiyon OBO olarak adlandırılır. Böylece fiyatlardaki sürekli dalgalanmaları ifade etmek için kullanılan tabir şeklinde adlandırılır.

İsmini dalgalanmalardan alan ve iyi bir ifade şekli oluşturmak için kullanılan OBO formasyon her yatırımcının bildiği terimlerin başında gelir. Bir sonraki ayı pozisyonuna girmek için kullanılır ve orta kısımdaki yükseliş baş olarak adlandırılır. Birçok tepecik olsa da tek yüksek olan tepecik, baş bölgesi olarak kullanılabilir. Boğa piyasalarında da trend dönüşümü sıralarında bu dalgalanmaların görüldüğünü biliriz. Fiyatın yükseldiği piyasalar arasında bulunmaktadır.

OBO Formasyonu Aşamaları

Obo piyasasındaki aşamalar 4 afettir. Birçok piyasada bulunur ve tam tersi dalgalanmalar söz konusu olduğunda da TOBO terimi kullanılır.

OBO aşama 1 alıcıların saldırgan olduğu ve daha fazla yatırımcının piyasayı şekillendirdiği yatırım türüdür. Bununla birlikte sert tepe hareketlerinden sonra kar elde etmek isteyenler için satışa geçme aşamasını ifade eder. Bu durum faydanın maksimize edilmesiyle kendini gösterir. Piyasadaki alıcılar kar kısmını kaçırdıkları için yeniden alım yapar ve yeni yükseliş trendini beklemeye başlar.

İkinci aşamada önceli baş bölgesine bir tepe daha yapılır ve kar elde edilmeye çalışılır. Bu noktada dalgalanmalar nedeniyle düşüş yapanın ama düşüş sonrası boyun bölgesine gerileme olur. Burada yeniden alıma geçilir.

Üçüncü aşamada zirvenin geçilemeyeceği düşünülerek artık satışa geçilir. Dördüncü aşamada ise boyun çizgisi ele alınır. Böylece alıcılarda ciddi bir düşüşle sonuçlanan trendler ortaya çıkar. Böylece önemli alış ve satış kararları da verilir.

obo formasyonu nasıl oluşur
obo formasyonu nasıl oluşur, Obo ve Tobo formasyonları hakkında merak edilenler

Finans piyasalarında en çok kullanılan formasyonlar içerisinde yer alan OBO formasyonu özellikle hisse senedi analizlerinde kullanılmaktadır. Bunun dışında kripto para analizleri ve forex analizleri içerisinde de obo ve tobo formasyonları son dönemde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ters Omuz Baş Formasyonu

TOBO olarak bilinen ters omuz baş formasyonu da son derece önemli bir formasyon çeşididir. Yükselen trendlerde görülen OBO’ya karşılık, TOBO da alçalan trendlerde görülmektedir. Bu yüzden aşağı ilerleyen fiyat sol omuz bölgesini oluşturur ve hızlı düşüşler de baş bölgesini oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir