Öğrenciye ve Üniversitelilere Kredi Veren Bankalar ve Şartları 2022

 • Aralık 24, 2021
 • (0)

Öğrencilik, hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturur ama geleceğimizi kurmamızı ve bir meslek sahibi olmamızı sağlar. Bu nedenle hayatımız için çok önemlidir. Ama ne yazık ki öğrenci olduğumuz süre içerisinde bir çok masrafla karşı karşıya kalırız. Bunun en başında kurs ve dershane masrafları, üniversite öğrencileri için üniversite harç giderleri, yurt masrafları ve bunun dışında okul kitapları ve kırtasiye masrafları gelmektedir. Eğer maddi durumunuz bunları karşılayacak durumda değilse bankalar öğrencilere ve üniversite öğrencilerine eğitim kredisi vermektedir. Her bankanın öğrencilere ve üniversitelilere verdiği eğitim kredisinin tutarı ve şartları farklıdır. Hatta QNB Bank üniversite öğrencilerine Avrupa’da herhangi bir üniversite kazandığında eğitim kredisi verirken; Koç finans ise eğitim kredisini sadece koç lisesi ve koç üniversitesinde okuyan öğrencilerine vermektedir Peki öğrenciye kredi veren bankalar hangileri? Bankalar, öğrencilere ve üniversitelilere eğitim kredisi verirken hangi şartlara bakmaktadır.

Öğrencilerin ve Üniversitelilerin Bankalardan eğitim kredisi alması için aranan şartlar:

-Eğitim kredisi almak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Zaten bankalardan kredi alırken genellikle aranan ilk şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır.

-.Aylık gelirinizin olması gerekmektedir. Bunun içinde sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekir. Bu nedenle öğrenci kredilerinde başvuru işlemi genellikle öğrenci velileri tarafından yapılmaktadır. Eğer öğrenciyseniz ama part time çalışıyorsanız, aylık bir gelire sahipseniz ve kredi notunuz da uygunsa belirli bir limite kadar kredi alma şansınız vardır. Ama en garanti olanı sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan ve düzenli aylık geliri olan öğrenci velilerinin bankalara eğitim kredisi için başvurmaları olacaktır.

Eğitim Kredisi başvurusu için istenebilecek belgeler

1.Başvuru formu

2.Nüfus cüzdanı ya da ehliyet

3.Çalışma durumuna göre gelir belgesi

 1. Öğrencilerin Eğitimine ilişkin belgeler

  eğitim kredisi için aranan şartlar
  öğrenciye kredi veren bankalar, eğitim kredisi için aranan şartlar

Öğrenciye ve Üniversitelilere Kredi Veren Bankalar:

 1. Ziraat Bankası
 2. Kuveyt Türk Katılım
 3. Albaraka Türk
 4. İş bankası
 5. Yapı Kredi Bankası
 6. Denizbank
 7. Halk bankası
 8. Ziraat Katılım Bankası
 9. QNB Bank
 10. Koç Finans

Eğitim Kredisi Veren Bankaların şartları

1.Ziraat Bankası:

Ziraat bankası her türlü okul, kurs ve dershane giderleri için öğrencilere kredi imkanı sağlamaktadır. Üstelik Ziraat bankası düşük faiz oranlarıyla kredi imkanları sunmaktadır. Ziraat bankasının öğrencilere ve üniversitelilere verdiği eğitim kredisi 36 ay vadeli olarak verilmektedir.

2.Kuveyt Türk Katılım:

Kuveyt Türk Katılım, yurt içi ve yurt dışı eğitim masraflarınız için kredi vermektedir. Bu kredi faizsiz olarak kar oranı hesaplanarak verilmektedir. Ayrıca Kuveyt Türk katılım eğitim krediniz 3 ay ertelemeli olarak kullanmanızı sağlar.

3.Albaraka Türk:

Öğrencilere ve üniversitelilere eğitim için kredi veren bankalardan bir tanesi de Albaraka Türk Bankası’dır.  Albaraka Türk bankası da tıpkı Kuveyt Türk Katılım gibi 3 ay ertelemeli olarak kredi vermektedir Albaraka Türk’ten kredi kullanabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.

4.İş bankası:

Öğrenciye kredi veren bankalardan bir tanesi de İş Bankasıdır. Banka, eğitim kredisini kreş, ilköğretim, ortaöğretim yükseköğretim ve yüksek lisans giderleriniz için vermektedir. İş bankasında eğitim kredisi bütün vadeler için sabittir ve %2.30’dur.İş bankası eğitim kredi başvuruları ise sadece iş bankası şubeleri üzerinden yapılabilmektedir.

5.Yapı Kredi Bankası:

Öğrencilere kredi veren bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi Bankasıdır. Yalnız Yapı kredi bankası üzerinden alacağınız eğitim kredisine ait faiz oranları kişilerin kredi skoruna göre belirlenmektedir. Buna göre kredi notunuz ne kadar yüksek ise kredi faiz oranınız da o kadar düşük olacaktır. Ayrıca Yapı kredi bankasında Taksitli Eğitim Sistemi (TEST) hesabı açtırarak tıpkı kredili mevduat hesabı gibi istediğiniz zaman para çekerek eğitim giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Eğer Yapı Kredi Bankası müşteriyseniz mobil bankacılığa giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz. Test başvurusu yapmak için istenen belgeler ise nüfus cüzdanı ya da ehliyet, okuldan alınan ödeme planı, öğrenci TCKN/YKN ve öğrenci numarasıdır.

6.Denizbank:

Denizbank’ta üniversite ücreti, kurs ücreti ve diğer eğitim harcamaları için öğrencilere ve üniversitelilere eğitim kredisi vermektedir. Yalnız Denizbank’ın öğrencilere eğitim için verdiği kredinin limiti en fazla 55.000 tl’dir. Ayrıca bütün eğitim kredisi vadeleri için kredi faiz oranı sabit %1.96’dır.

7.Halkbank:

Halkbank; öğrencilere ve üniversitelilere, eğitim kredisini masraflı ya da masrafsız kredi olarak iki farklı şekilde vermektedir. Masraflı öğrenci kredisinin faiz oranı %1.60 iken masrafsız öğrenci kredisinin faiz oranı ise %1.65’tir.Halkbank’ta masrafsız kredi faiz oranı yüksek olsa da dosya masrafı ödenmemektedir. Halkbank’tan alabileceğiniz eğitim kredisi’nin miktarı 100 bin tl iken 36 vadeli olarak verilmektedir. Halkbank’tan eğitim kredi başvurularını sadece banka şubeleri üzerinden yapabilirsiniz.

8.Ziraat Katılım Bankası:

Ziraat bankası gibi Ziraat Katılım bankası da öğrencilerin ve üniversitelilerin eğitim giderleri için kredi vermektedir. Ziraat katılım Bankasının kredi faiz oranı%1.63’tür.Eğitim kredi vadesi ise 36 aydır.

Özel şartlara bağlı olarak eğitim kredisi veren diğer bankalar

1.QNB Bank: QNB Bank’ta üniversite öğrencilerine eğitim bursu vermektedir. Yalnız bunun için Avrupa’da bulunan herhangi bir üniversiteye kabul olmanız gerekmektedir. Finans bankasında yüksek lisansta okuyan öğrencilere verilen kredi limiti ise 116 bin tl’dir. Finansbank’tan alınan eğitim kredilerinden tahsis ücreti de alınmamaktadır.

2.KOÇ Finans: Her ne kadar koç finans her öğrenciye ya da üniversiteliye kredi vermese de eğer koç lisesinde ya da üniversitesinde okuyorsanız kredi vermektedir. Yani Koç finans, eğer eğitiminizi koç lisesinden ya da koç üniversitesinden alıyorsanız size özel sıfır faizle kredi vermektedir. Koç finans’ın verdiği kredilerin vadesi de 24 aydır.

Bankaların öğrencilere ve üniversitelilere verdiği eğitim kredileri ve şartları yazımızda verilmiştir. Siz yeter ki eğitiminize devam etmek ve bir üniversiteyi bitirerek meslek sahibi olmayı hedefleyin ve bu hedef içinde gerekirse banka kredisi kullanmaktan çekinmeyin. Çunkü geleceğinizi kurmanızı sağlayacak bir üniversite okuyup meslek sahibi olduğunuzda borçlar zaten ödenir.

Öğrenciye kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Eğer bankalardan kredi alımı için şartları karşılamıyorsanız, banka dışında kredi alınabilecek yeler konusuna bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir