Portföy Yöneticiliği Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazanır?

 • Ocak 10, 2021
 • (0)

Meslek seçimi aşamasında veya alan değişimi sürecinde olanlar portföy yöneticiliği nedir, nasıl olunur, ne kadar kazanır gibi sorularına cevap aramaktadır. Yazımızda bu soruların cevaplarını bulacaksınız. İlk olarak portföyün ne demek olduğunu açıklayalım. Tüzel veya gerçek kişilerin yatırım yapmak için ellerinde bulundurduğu yatırım araçlarının hepsine portföy denir. Döviz, bono, altın, nakit para, hisse senedi, mevduat, tahvil yatırım araçlarının içine girer.

Bankalarda portföy uzmanı bulunur. Uzmanlar, müşterilerin yatırım araçlarını maddi gelir elde etmeleri için gerekli işlemlerin yaparak yönetir. Vekil sıfatıyla bu işleri gerçekleştirir. Sermaye Piyasa Kurulu, portföy uzmanlarının gerçekleştireceği işlemleri ve görevlerini düzenlemiştir. Portföy uzmanlığı kariyer planlaması yapanlar tarafından araştırılan bir konumdur.

Pörtföy Yöneticisi Nasıl Olunur?

Bankacılık sektöründe kendine alan arayanlar portföy yöneticiliği nedir, nasıl olunur, ne kadar kazanır gibi sorular sormaktadır. Bankacılık sektöründeki portföy yöneticileri genellikle kurumsal müşterilere hizmet vermektedir. Bankalar çeşitli zamanlarda iş ilanı vererek portföy yöneticisi aramaktadır.

Portfoy Yöneticiliği Nedir? Nasıl Olunur?

İş ilanları takip edilirse fırsat elde edilebilir. Bankadan bankaya farklılıklar olsa da genel olarak işe alımda aranan şartlar şöyledir;

 • 4 yıllık üniversitelerin ilgili fakültelerinden birinden mezun olmak
 • İleri derecede İngilizce bilmek
 • Analitik düşünme yetisine ve becerisine sahip olmak
 • Takım olarak iş yapabilme yeteneğinin yüksek seviyede olması
 • İnsani ilişkilerinin kuvvetli olması
 • Aktif olarak araba kullanabiliyor olmak
 • Şehir dışına veya yurt dışına seyahat engelinin olmaması
 • Bankanın yaptığı ilgili sınavda belirlenen puan ve üzerinde alarak başarılı olmak
 • Sınavdan başarılı olanlar mülakata girmeli ve mülakat sorularını da başarıyla cevaplandırmalıdır.

Portföy Yöneticilerinin Görevleri

Bütün şartları uygun olan ve başarıyla portföy yöneticisi olan kişilerin belirlenmiş bazı görevleri vardır. Bankada oldukça değer verilen bir kariyerdir. Bu görevi üstlenmek için çalışan ve mücadele eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Kariyerinde hedeflediği yerde olanlar kendilerine yüklenen sorumlulukları eksiksiz yerine getirmelidir. Ekonomik şartlar devamlı değişkenlik göstermektedir. Portföy yöneticileri değişkenliğe uygun olarak menkul değerlerin bazılarında çıkarma ve ekleme yaparlar.

Portföy yöneticileri banka ya da portföy yönetim şirketlerinde çalışabilirler. Yatırımcıların yatırımlarını vekaleten yönetirler. Konu birçok insanın hassas olduğu para konusu olduğundan çok itinalı hareket edilmelidir. Portföy yöneticiliği nedir, nasıl olunur, ne kadar kazanır husus araştırılırken hassasiyetleri de birlikte değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir