SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

  • Nisan 27, 2019
  • (2)

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan bir hizmet olan,  SGK E-borcu yoktur yazısı öğrenme sistemi SGK’dan yararlanan kişilerin kullanabileceği bir yöntemdir. SGK borcu olmadığının kanıtı olarak istenen belgeyi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet teknolojisinin kullanılması yoluyla bu belgeyi temin etmeniz çok kolay. Ayrıca bu sayfa üzerinden ödediğiniz primleri ve brüt kazançlarınızı da kontrol edebilirsiniz. SGK e-borcu yoktur uygulaması için bir defalığına aktivasyon işlemi yaptırmanız yeterli olacaktır. E-borcu yoktur belgesi için bir takım evraklar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmenizde fayda var. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

SGK Borcu Yoktur Belgesi Almak İçin İstenen Belgeler

  • İşverene özel başvuru formu
  • Çalışanlara özel başvuru formu
  • Taahhüt belgesi
  • Aktivasyon onay formu

SGK borcu yoktur yazısı artık internet üzerinden de alınabilmektedir. Ancak internet uygulaması üzerinden alınabilmesi için başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvuru nereye ve nasıl yapılıyor yazımızda detaylıca inceleyelim.

Öncelikle kredi çekmek ya da ihaleye girmek gibi birçok nedenden dolayı bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. İşverenler tarafından bu belge talep edilmektedir. Artık birçok evrak işlemleri günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden yapılabilmektedir.

Herhangi bir belge almak için resmi internet siteleri üzerinden ilgili kuruma başvuru yapılabiliyor. Bu durum işverenlere ve bireylere oldukça avantaj sağlamaktadır. Artık kurumlarda işlemlerini kolay ve pratik şekilde halledebilmek için internet ortamına taşımaktadır. SGK borcu yoktur belgesini almak için önceden kuruma gitmeniz gerekiyordu. Sigorta müdürlüklerine giderek bu belge talep edilmekteydi. Artık bu belgenin internet ortamı üzerinden temin edilebilmesi mümkün olmaktadır.

SGK Borcu Yoktur Belgesi için Nereye Başvurmalıyım?

SGK birimine giderek bu konuda başvuru yapmanız gerekecektir. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı il veya ilçe müdürlüklerine giderek bu belgeyi alabilmeniz mümkün. Başvuru kapsamında “e-Borcu Yoktur Taahhüt Belgesi” ve “e-Borcu Yoktur Başvuru Formu” doldurmalısınız. Formu doldurduktan sonra bu belgeler SGK’ya teslim edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yaparak, “işveren” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Karşınıza çıkan sayfadaki seçenekleri kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

“Uygulamaya Giriş” kısmı karşınıza çıkacaktır. Buradan uygulamaya girerek kişisel bilgilerinizi tanımlayın. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Giriş” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu adımları izleyerek SGK borcu yoktur belgenizi alabilirsiniz. Vatandaşlar bu uygulama sayesinde artık sıra beklemeden işlemlerini hızlı bir şekilde internet ortamından yapabilmektedir.

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir