SGK Borcu Yoktur Yazısı Nedir ? Nasıl Alınır ?

  • Mayıs 11, 2019
  • (0)

SGK e-borcu yoktur uygulaması için öncelikle aktivasyon işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu aktivasyon işlemini bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Birçok çalışan kişiyi yakından ilgilendiren ve merak edilen bir konu olan SGK borcu yoktur hakkında bu yazımızda detaylı bilgi vereceğiz;

SGK vergi borcu yoktur belgesi ile veri toplama işlemleri artık daha sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir. Artık elektronik ortamlar sayesinde uygulama üzerinden giriş yaparak işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde halledebilirsiniz. SGK vergi borcu yoktur belgesine internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

SGK Vergi Borcu Yoktur Nedir?

E-borcu yoktur öğrenme sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumu web adresinden SGK’dan yararlananların kullanabilecekleri işlemler arasında yer almaktadır. Çalışanlar kimi zamanlarda SGK vergi borcu yoktur yazısına ihtiyaç duymaktadır. SGK borcu olmadığına dair bir belge sizden talep edildiyse, bu belgeyi alarak kuruma gidebilirsiniz.

SGK internet teknolojisini kurum içerisinde kullanmaya başladığı süreç içerisinde vatandaşlara da bu konuda daha pratik ve hızlı avantaj sağlamaktadır. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden SGK’ya bir borcu olmadığına dair belgeye ulaşabilirler. Bu hizmetten yararlanabilmeleri için kişilerin SGK web sitesinde yer alan bağlantıya ulaşmaları gerekir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Neden İstenir ?

Kredi çekmek, ihaleye girmek ya da teşviklerden yararlanabilmek için bir çok nedenden dolayı SGK borcu yoktur yazısı istenebilmektedir. Bu belgeye artık uygulama sayesinde internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bundan önce Sosyal Sigortalar Kurumu, İl veya İlçe Müdürlüklerinden alınabilen SGK borcu yoktur yazısı artık günümüzde daha kolay şekilde alınabilmektedir. Ancak SGK borcu yoktur yazısını alabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz istenebilmektedir.

Günümüzde resmi kurumlar artık işlemleri için internet ortamını tercih etmektedir. E-devlet üzerinden bu işlemler yapılabiliyor. Ancak bazı kurumlara ait işlemleri kendi web sayfalarından gerçekleştirmeniz isteniyor. SGK borcu yoktur yazısı daha önceden almak için kuruma bizzat başvurarak bu belgeyi talep etmeniz gerekiyordu. Bu uygulama zaman aldığı için “Sosyal Sigortalar Kurumu Tarafından İşverenlere Borcu Yoktur Belgelerinin İnternet Ortamında Verilmesi” konulu tebliğ ile bu belgenin internet ortamına taşınması yolu açılmış oldu. Bu sayede işverenler, ihtiyaç duydukları zaman bu belgeleri kolayca temin edebilme şansı elde etmişlerdir. Öncelikle internet ortamından bu belgeye erişmek için SGK’nın ilgili birimine başvuru yapılması gerekiyor. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine ulaşmalısınız. “İşveren” seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Burada sizden istenen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri tamamladıktan sonra “Giriş” butonuna tıklayınız. Artık SGK borcu yoktur belgesini alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir