Türkiye’de Hangi Bankalar Devlet Bankası? Devlete Ait Bankalar Hangileri?

 • Kasım 19, 2020
 • (0)

Türkiye’de Hangi Bankalar Devlet Bankası? Devlete Ait Bankalar Hangileri?

Ülkemizde bankacılık sektörünün etkili bir düzeyde gelişim gösterdiğini ifade edebiliriz. Özellikle özel bankaların da devreye girmesine paralel olarak ülkemizde bankacılık sektörünün etkili bir düzeyde gelişim gösterdiği biliniyor. Bu kapsamda Türkiye’de hangi bankalar devlet bankası? Sorusu da sıklıkla dillendirilmektedir. İşte Türkiye’de devlete ait olan bankaların listesi:

 • T.C.  Vakıfbank
 • T.C.  İller Bankası
 • T.C.  Halk Bankası
 • T.C. Ziraat Bankası
 • T.C. Türk Eximbank
 • T.C.  Birleşik Fon Bankası
 • T.C.  Ziraat Katılım Bankası
 • T.C.  Vakıf Katılım Bankası
 • T.C. Türkiye Kalkınma Bankası

Görüldüğü üzere ülkemizde 9 adet kamu bankası bulunmaktadır. Ayrıca Uzan Grubunun bankası olan ve daha sonradan TMSF’ye devredilen Adabank da devlet bankaları arasında yer almaktadır. Ülkemizde en çok bilinen devlet bankaları ise Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’dır. Bu bankalar ülkemizde en yaygın şubeleri bulunan bankalar arsında yer almaktadır. Şimdi bu 3 bankayı ayrıntılı bir şekilde inceleyelim!

Türkiye’de hangi bankalar devlet bankası Devlete ait bankalar hangileri

Ziraat Bankası

Ülkemizin ilk bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası; 1863 yılından bu tarafa hizmet sunan önemli bir kamu bankasıdır. Ülkemizde en çok tanınan kamu bankası olan Ziraat Bankası, taşradaki şube sayısı bakımından da iddialı bir konumda yer almaktadır. İlk kuruluş amacı olarak çiftçilere destek olmak üzere kurulan Ziraat Bankası günümüzde de tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara etkili bir düzeyde hizmet sumaktadır. Özellikle özel bankalara nazaran çok daha cazip seçeneklerde kredi veren Ziraat Bankası pek çok kamu personelinin de maaş ödemelerini yapmaktadır.

Vakıfbank

Yurt dışında da banka şubesi bulunan Vakıfbank, ülkemizin önemli kamu bankaları arasında yer alır. 1954 yılı itibariyle Türkiye Vakıflar Bankası adıyla hizmet sunmaya başlayan Vakıfbank, sunmuş olduğu kredi seçenekleriyle de ön plana çıkmaktadır. Yurt dışında 6 şubesi bulunan Vakıfbank, şube sayısını da sürekli bir şekilde güncellemektedir. Vakıfbank günümüz koşularında şube sayısını her geçen gün itibariyle arttıran bir banka olarak müşterilerine hizmet sunmaktadır.

Halk Bankası

Özellikle sanayici ve ticaretle uğraşanlara destek vermek amacıyla kurulan Halk Bankası, en büyük kamu bankaları arasında yer almaktadır. 1933 yılından bu yana hizmet sunan Halk Bankası, günümüz koşullarında esnaflara ve KOBİ’lere sunmuş olduğu kredi fırsatlarıyla gündeme gelmektedir. Özellikle konut kredisi, taşıt kredisi ve ticari kredilerde avantajlı fırsatları sunabilen Halk Bankası günümüz koşullarında en iddialı bankalar arasında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir