Ücretli Öğretmenlik Nedir, Nasıl Yapılır?

  • Temmuz 27, 2020
  • (0)

Öğretmen olmak pek çok insanın çocukluk hayalidir. Bundan dolayı ülkemizde gençler arasında en popüler meslekler arasında öğretmen her zaman ön sırada yer almaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak ülkemizde eğitim fakültesi sayısının da oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim fakültesi sayısının çok olması doğal olarak mezun sayısının da fazla olmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde mezunların tamamının öğretmen olarak görev alamamaları anlamına gelmektedir. Ancak kim zaman henüz ataması yapılmamış, öğretmen adaylarının ücretli öğretmenlik yaptıkları bilinmektedir. Peki ücretli öğretmenlik nedir? Daha ötesi ücretli öğretmenlik nasıl yapılır? Şayet bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız? Bizi takipte kalın!

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Hemen her okulda görevlendirilen ücretli öğretmenlerin varlığı; bu kavramın ne olduğu sorusunu da beraberinde getirmektedir. Ücretli öğretmenlik nedir? Henüz ataması yapılmamış öğretmen adaylarının il ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde görevlendirilmesine ücretli öğretmenlik denir. Ücretli öğretmenlik; girdikleri ders saatine göre ücret alan ve sigortası dahi girdiği ders saatlerinden ibaret olan öğretmenlik alanıdır.

Ücretli Öğretmenlik Nedir

Esasında standart kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapıyor olsalar da aldıkları ücret sadece girdikleri ders saatine bağlıdır. Bundan dolayı ücretli öğretmenlik yakın zamanda etkili bir şekilde tartışılan bir konu olarak karşımızda çıkmaktadır. Ücretli öğretmenler sadece bir okula değil ihtiyaca göre birden fazla okulda da görevlendirilmektedir. Bu kapsamda ücretli öğretmenlerin okullarda nöbet görevi dahil olmak üzere farklı görevleri de yerine getirdikleri bilinmektedir. Peki ücretli öğretmenlerin görevlendirmeleri nasıl olur? İşte ayrıntılar!

Ücretli Öğretmenlik Nasıl Yapılır?

Günümüz itibariyle ücretli öğretmenliğe olan ilginin her geçen gün itibariyle artış gösterdiği bilinmektedir. Bu kapsamda ücreti öğretmenlik nasıl yapılır? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir. Ücretli öğretmenlik yapabilmek için öncelikle okulların eğitim öğretim faaliyetine başlamadan önce eksik öğretmen kadrosunu Milli Eğitim Müdürlüklerine iletmiş olması gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlükleri de ihtiyaca yönelik olarak ücretli öğretmenlik ilanına çıkacaktır. Bu ilanda alınacak olan ücretli öğretmenlerin branşları vs de yazılmaktadır. Bu aşamadan sonra başvurular yine Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Ücretli öğretmenlik başvurusu için Milli Eğitim Müdürlüklerine diplomanızın fotokopisi ile kimlik bilgilerinizle birlikte bir de dilekçe yazmanız gerekmektedir. Yapılan başvuru neticesinde tüm başvuruların sonuçları kısa bir süre sonra açıklanmaktadır. Şayet ücretli öğretmen olarak görevlendirilmişseniz; artık görevlendirildiğiniz okula giderek ücretli öğretmen olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada mutlaka size önceden belirtilmiş olan bankadan bir de hesap açmış olmaya dikkat etmelisiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir