Vakıf Katılım Kimin ?

  • Aralık 3, 2019
  • (0)

Birçok bankada olduğu gibi Vakıf Katılım Bankası hakkında da sorular sorulmaktadır. Özellikle Vakıf Katılım kimin sorusu son zamanlarda oldukça fazla sorulmuştur. Bu yazımızda banka ile ilgili merak edilen bilgileri ve kime ait olduğunu açıklayacağız.

Birçok katılım bankası gibi Vakıf Katılım bankası da islam dinine sahip kişiler tarafından yönetilmektedir. İslam dini, faiz hakknda kesindir ve kabul etmemektedir. Bu yüzden insanlar, finans ihtiyaçlarını katılım bankaları aracılığıyla karşılamaktadır. Bu bankalar finans alanında gelişmeleri takip edip, diğer rakiplerinden geri kalmadan çalışmalarını yürütmektedir. Katılım bankalarının ilk örneği; Mısır’da kurulan Tasarruf Bankası’dır.

Vakıf Katılım çok yeni bir bankadır ve vakıf kültürünü benimsemektedir.

Vakıf Katılım sahipleri
Vakıf Katılım kime ait

Vakıf Katılım Kimin ?

Vakıf Katılım, resmi faaliyetlerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan aldığ izin ile başlamıştır. Bu izin 17 Şubat 2016’da alınmıştır. Banka, 25 Haziran 2015’de anonim şirket olarak kurulmuş ve temelleri hazırlanmıştır.

Banka, sermayesini birçok vakıf tarafından almaktadır. Bu vakıflar; Vakıflar Genel Müdürlüğü, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı, Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Murat Paşa Bin Abdusselam Vakfı ve Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel Vakfı’dır.

Vakıf Katılım Bankası kimin sorusuna, birçok vakıfın ortak bankasıdır diyebiliriz. Temel prensip; faizsiz işlem olarak belirlenmiştir. Banka birçok işlemi yürütmekte ve diğer bankalardan farksız bir şekilde ilerlemektedir. Bankanın gerçekleştirdiği işlemler arasında şu işlemler yer almaktadır: Teminat mektupları, seyahat çeki, özel cari hesaplar, akreditif açma, çek karnesi verme, yurt içi ve yurt havale veya transfer işlemleri, çek ve senet tahsili, elektrik, telefon, kredi kartı, su faturası, doğalgaz, vergi ödemeleri ve birçok hizmet yer almaktadır.

Bankanın resmi adresinden verilen tüm hizmetleri öğrenebilir ve bunlardan biri seçerek, dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir