Virman Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  • Aralık 24, 2019
  • (0)

Virman, para transferleri ile ilgili bir terimdir. Bankalar ile sürekli iletişim ve temas halinde olan kişiler, bu terimi mutlaka duymuştur ve duymaya devam etmektedir. Sizler için virman nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Virman Nedir ?

Virman işlemini hem bankalarda hem de sermaya piyasalarında kullanabilirsiniz. Virman’ın sadece bankalara özel olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir fakat bu algı yanlıştır. Bir kişinin kendi hesapları arasında para transferi işlemi gerçekleştirmesi, virman olarak adlandırılmaktadır. Bu kişi aynı bankadan, aynı isimde olan kendi hesabına transfer gerçekleştirmelidir. Örneğin; Yapı ve Kredi Bankası’nda bulunan bir hesabınızdan diğer hesabınıza para gönderirseniz, bu işlem virman işlemi olur.

Bu işlemin tersi olarak, başka banka hesabınıza para gönderirseniz bu işlem de EFT olarak adlandırılır.

virman
virman

Virman Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Virman yapmak istediğinizde banka kapalıysa endişelenmenize gerek yoktur, internet bankacılığı ve telefon bankacılığını kullanarak virman işlemi yapabilirsiniz. Bunun dışında birçok kişi, bu işlemin ücretli olup olmadığını merak etmektedir. Virman işleminden herhangi ücret alınmamaktadır. Kendi banka hesaplarınız arasında olacağı hata olmamaktadır fakat yine de bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Virman işlemleri ile ilgili herhangi bir hata oluştuğunda, bankanız ile iletişim kurarsanız sorun düzeltilecektir.

Virman Nasıl Yapılır ?

Virman yapmak, oldukça basittir. En hızlı yol; internet bankacılığı kullanmaktır. Her şeyden önce aynı bankada birden fazla hesabınızın bulunması gerekmektedir, aksi takdirde virman işlemi yapamazsınız. Bankanızın uygulamasına giriş yaptıktan sonra “kendi hesabıma para transferi” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Burada size, hangi hesaptan hangi hesaba para aktaracağınız ve aktaracağınız para miktarı sorulacaktır. Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra işleminiz gerçekleştirilecektir. Virman işlemi için beklemenize gerek yoktur, talimat verdikten hemen sonra para transferiniz gerçekleşmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir