Yapı Kredi Bankası Kimin ?

  • Aralık 2, 2019
  • (0)

Türkiye’nin en büyük bankaları arasında bulunan Yapı Kredi Bankası, aynı zamanda en teknolojik bankalardan biridir. Yapı Kredi Bankası kimin sorusunun cevabı merak edilmektedir. Yazımızda hem banka hem de yöneticileri hakkında bilgiler veriyor olacağız.

Yapı Kredi Bankası Kimin ?

Banka, 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur. Bir dönem milletvekili olan Taşkent, ekonomi komisyon başkanlığı da yapmaştır. Yapı Kredi Bankası’nı diğer bankalardan ayıran en temel özellik; ülkemizde kurulan ilk özel banka olmasıdır.

Ali KOÇ – YKB Yönetim Kurulu Başkanı
Carlo VIVALDI – YKB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili
Gökhan ERÜN – CEO
Füsun AKKAL BOZOK – Yönetim Kurulu Üyesi
Giovanna VILLA – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Wolfgang SCHILK – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Koçbank A.Ş. ile Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. 2006 yılı içerisinde güçlerini birleştirmiştir. Bu birliktelikten sonra banka sürekli gelişerek ve yatırım alarak yükselmiştir. Bankanın günümüzde güncel olarak bulunduğu ortaklık yapısı aşağıda yer aldığı gibidir.

yapı kredi bankası sahipleri
yapı kredi bankası hissedarları

Koç Finansal Hizmetler A.Ş, %81.9 oranı ile hisselerin çoğunluğu elinde bulundurmaktadır. Bu oranın Türk Lirası karşılığı şu şekildedir: 6.918.131.285,23. Geriye kalan diğer ortakların oranı %18.1’dir, bu oran 1.528.919.998,77 Türk Lirası yapmaktadır.

Koç Grubu

Aktif Toplamı: 20.8 milyar Euro
Gelirler: 23.764 milyon Euro
Net Kar: 919 milyon Euro

Uni Credit Grubu

Aktif Toplamı: 831.5 milyar Euro
Gelirler: 19.723 milyon Euro
Net Kar: 3.892 milyon Euro

Yapı Kredi Bankası Hizmetleri

Yapı ve Kredi Bankası, çok geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Bankacılığın ulaştığı her yerde Yapı Kredi Bankası var diyebiliriz. Bankanın Türkiye genelinde toplam 900 civarı şubesi ve 4500 civarı ATM’si bulunmaktadır. Ortalama 20.000 kişi, banka bünyesinde çalışmaktadır.

Banka; kredi çeşitleri, uluslararası para transferi, tahsilat, vergi ödemeleri gibi birçok konuda hizmet vermektedir. Tüm detaylar resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir