YTD Ne Demek? Twit Sonlarına Eklenen YTD Teriminin Anlamı

YTD Ne Demek? Twit Sonlarına Eklenen YTD Teriminin Anlamı

Yatırım dünyasını yakından takip edenler açısından ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” kavramı sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. Gerek sosyal medya hesaplarında gerekse diğer yayın organlarında YTD kısaltmasıyla sıklıkla karşılaşmamız da mümkün olmaktadır. Peki, YTD ne demek? Yatırım araçları konusunda analiz ve yorumlarını paylaşan uzmanların yorumların sonlarına yazdıkları YTD kısaltması; yatırım tavsiyesi değildir, anlamına gelmektedir. Yani yatırımcılar için anlatılan yorumların sadece kişisel görüş ve düşünceleri yansıttığı anlamı ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” kavramı içerisinde yer almaktadır. Peki, twitlerin sonuna atılan YTD ne anlama gelir? İşte detaylar!

Twitlerin Sonundaki YTD Terimi Ne Anlama Gelir?

Özellikle Twitter ortamında atılan yorumların sonlarında ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” kavramıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Elbette ki standart twitlerin sonuna ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” terimi konulmaz. Genellikle piyasalara dair bir açıklama yapıldığında twit sonlarına ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” notu düşülmektedir. Bu kapsamda twitlerin sonuna atılan YTD terimi, Yatırım Tavsiyesi Değildir, sözünün kısaltılmasından oluşmaktadır. Siz de şayet piyasanın anlık durumu ya da geleceğine dair bir yorum okuduğunuzda son bölümde yer alan YTD kavramıyla karşılaşırsanız; bu yorumun herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi olmadığını anlamalısınız!

YTD Ne Demek? Twit Sonlarına Eklenen YTD Teriminin Anlamı

Genellikle piyasaya dair yorumlar yapan analistler, twitlerinn sonlarına ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” notunu düşerler. Bu esasımda bir nevi yasal zorunluluk gibi bir şeydir. Nasıl mı? Ülkemizde yatırım tavsiyelerini yapabilmekle görevli, danışmanlıklar vardır. Dolayısıyla piyasaya dair yatırım tavsiyesinde bulunabilecek kurum ve kuruluşların dışında yatırım tavsiyesi yapılamaz. Bu noktada analistler de yazdıkları yorumların sonuna ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” notunu düşerek; yatırımcılara açıkladıkları bilgilerin kendi görüşleri olduğunu ifade etmeyi isterler.

Piyasaya Dair Yorumlar Nasıl Değerlendirilmelidir?

Elbette ki günümüz koşullarında sıklıkla piyasa analizleriyle karşılaşmaktayız. Piyasaya dair yorumlarım sonlarına ”Yatırım Tavsiyesi Değildir” notunun düştüğü de bilinmektedir. YTD ne demek, ‘’Yatırım Tavsiyesi Değildir’’ anlamına gelir. Peki yatırım tavsiyesi değildir, anlamına gelen piyasa yorumlarını nasıl değerlendirmeliyiz?

Elbette ki piyasaya dair pek çok farklı yorumla sıklıkla karşılaşırız. Burada yatırım kararı alırken, bir tek yorumcuyla bağlı kalmamak hayati derecede önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla piyasaya dair çok sayıda farklı yorumu takip etmek; isabetli bir şekilde yatırım yapabilmenin de kapılarını sonuna kadar aralamamıza yardımcı olur. Bu noktada piyasaya etki eden temel dinamikleri yakından takip ederek; profesyonel danışma firmalarından destek almak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir