Yunanistan’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

  • Aralık 15, 2019
  • (0)

Yunanistan, pek fazla Türk’e ev sahipliği yapmayan bir ülke. Aramızda gelişen olaylardan dolayı birçok kişi bu ülkeyi tercih etmemekte fakat Yunanistan’da asgari ücret ne kadar sorusu sorulmaktadır. Bu yazımızda Yunanistan ve ödenen asgari ücret hakkında bilgiler paylaşacağız.

Yunanistan’da Asgari Ücret

Yunanistan’da ödenen asgari ücret Temmuz 2019 tarihi itibariyle 758,33 Euro olarak belirlenmiştir. En kalabalık şehri Selanik olan bu ülkenin turistik mekanı bulunmaktadır. Ekonomik olarak son yıllarda çökmüş bir ülkedir fakat turistler sayesinde döviz elde edilmektedir. Ödenen asgari ücret, büyük ve pahalı şehirler için pek yeterli görülmemektedir. Başkent Atina, asgari ücret ile geçinmek için uygun bir şehir değildir. Diğer şehirlerde asgari ücret ile ortalama düzeyde yaşam sürebilirsiniz.

yunanistan'da iş fırsatları
yunanistan’da iş fırsatları

Yunanistan İş Fırsatları ve Masraflar

Nusret’in Yunanistan’a şube açmasıyla istihdam sağlanan Türk’ler olmuştur fakat bu yeterli değildir. Yunanistan’da çalışmak için turistik bölgeler daha uygundur ama bu bölgelerde çalışma saatleri çok yüksektir. Vasıfsız olarak gitmeyi düşünüyorsanız, çalışacağınız pek fazla sektör bulunmamaktadır. Kaptanlık tecrübeniz var ise, özellikle yaz aylarında sizi 1 yıl kadar idare edecek paralar kazanabilirsiniz. Özel yat kaptanlığı ile bu geliri elde etmeniz mümkündür. Bunun dışında dil bilen bir kişiyseniz, çalışacağınız yere göre alacağınız maaş mutlaka artacaktır. Dil faktörü, turistik bölgelerde maaşı etkileyen ana faktörlerdendir. Yunanistan’da kamu kurumları sabah açılmakta ve öğle saatlerinde mesailerini sonlandırmaktadır. Göçmen olarak Yunanistan kamu kuruluşlarında iş bulmanız neredeyse imkansızdır.

Yunanistan’da masraflar Selanik ve Atina hariç uygundur. Şehir merkezin 3+1 dairenin fiyatı ortalama 400 Euro civarındadır, çok daha uygun fiyata daire bulmanız mümkündür. Market alışverişi pahalı olan ülkeler arasında Yunanistan’da yer almaktadır. Şehir içi ulaşım masrafları uygundur fakat temel ihtiyaçlarınız için biraz fazla tutar ödemeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir