Banka Hesap Hareketleri Silinir mi? Hesap Hareketlerini Silme

 • Şubat 5, 2024
 • (1)

Bankalar üzrinden gerçekleştirdiğiniz her işlem kayıt atında tutulmaktadır. Para gönderdiğinizde veya hesabınıza para geldiğinde bu bilgiler bankanızın kayıtları atında saklanır. Yie kredi kartı harcamalarınız ve gelen iadeler de banka hesap hareketleri içerisinde görüntülenebilir. Bazen insanlar yapmış oldukları finansal işlemlerin görüntülenmesini istemeyebilirler. Bu durumda da banka hesap hareketlerini silme ihtiyacı duyabilirler. Son aylarda artan banka hesap hareketlerimi nasıl silebilirim sorusu da bu durumu gösteriyor. Peki banka hesap hareketleri silinebilir mi? Hesap hareketlerini silmek veya gizlemek için yöntem var mı?

Banka Hesap Hareketleri Nedir?

Bankalar üzerinden yapmış olduğumuz harcamalar, para transferleri gibi işlemlerin görüntülenmesini sağlayan döküme banka hesap hareketleri deniliyor. Hem gönderdiğimiz paraların hem de bize gelen paraların kayıtlarını bu döküm üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Bankalarda yapmış olduğumuz işlemlerin kayıt altında tutulması ilk etapta bizim için önemli. Çünkü finansal harcamalarımızı kontrol etmek, nereye ne kadar para harcamışız, nereden ne kadar para gelmiş bunları görüntülememiz için oldukça önemli. Aksi takdirde finansal harcamaları kontrol etmek tam bir kaosa dönüşebilirdi. Bankaların sunmuş olduğu bu sistem sayesinde aylar sonra bile geri dönüp “nereye ne kadar harcamışım” sorusunun cevabını bulabiliyorsunuz.

Bankalardan hesap hareketlerinizi görüntülemenizin iki yolu bulunuyor. Bunlardan ilki klasik bankacılık işlemi. Yani banka şubesinden hesap dökümünüzü talep etmek. Diğeri de artık teknoloji çağında en çok kullanılan yöntem olan internet ve mobil bankacılık işlemleri. İki yoldan da banka hesap hareketlerine ulaşılabilmekte.

Banka Şubesinden Hesap Hareketlerini Almak

Hesap hareketlerinizin bir kopyasını almak için bankanızın herhangi bir şubesine bizzat başvurabilirsiniz. Bunun için genellikle şu belgeler gerekmektedir:

Gerekli belgeler

 • Kimlik belgesi
 • Hesap cüzdanı
 • Talep dilekçesi

Şube görevlisi size bu evraklar karşılığında hesap hareketlerinizin çıktısını verecektir.

Süreç

Şubeye bizzat gitmeniz ve sıra beklemek bu yöntemin dezavantajıdır. Ancak yüz yüze iletişim olanağı sağladığı için banka çalışanlarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Hesap Hareketlerine Ulaşmak

Türkiye’de bankaların tamamında mobil bankacılık ve internet bankacılığı aktif olarak kullanılabiliyor. u sayede hızlıca hesap hareketlerinize ve para transferi işlemlerinize ulaşmanız mümkün. Ancak internet şubelerinde genellikle son 2 yılın hesap hareketleri görüntülenebiliyor. Yani geçmişe dönük bir işlem araması yapıyorsanız bu durumda banka şubelerine gitmek durumunda kalabilirsiniz.

Avantajları

 • Hızlı ve kolay erişim
 • Şubeye gitme zorunluluğu yok

Dezavantajları

 • Sadece belirli bir tarih aralığını görebilme
 • Detaylı bilgi almak zor

Banka Hesap Hareketlerini Kimler Görüntüleyebilir?

Bankalar üzerinden gerçekleştirdiğiniz hesap hareketlerini siz veya yetki verdiğiniz kişiler dışında kimse görüntüleyemez. Tabi bir de banka yetkilileri dışında kimse görüntüleyemez. Ancak Maliye, Emniyet yetkilileri vb. devlet kurumlarının talep etmesi halinde bu hesap hareketleri ilgili yerlerle bankalar tarafından paylaşılır. Herhangi bir suça iştirak durumu vb. bir olay yaşandığında hesap hareketleriniz devlet kurumları tarafından görüntülenebilir.

Yetkili devlet kurumları dışında eşiniz, dostunuz veya tanıdıklarınız banka hesap dökümünüzü görüntüleyemez. Ancak onlara bankacılık şifrenizi verirseniz onlar da internet bankacılığını kullanarak hesap hareketlerinizi görüntüleyebilirler. Bu nedenle bankacılık işlemlerinizde kullandığınız şifreleri kimseyle paylaşmamalı ve saklamalısınız.

Hesap Hareketlerinin Silinmesi Mümkün mü?

Geçmişte yapılan harcamaların veya para transferlerinin gizli kalmasını isteyebilirsiniz. Bu nedenle de hesap hareketlerinizi silmek isteyebilirsiniz. Ancak size üzücü bir haberimiz var. Banka hesap hareketleri silinemez. Ancak maalesef bu kanunen mümkün değildir.

Yasal Düzenlemeler

Bankalar gerektiği takdirde devlet kurumlarıyla bu bilgileri paylaşmaktadır. Bu nedenle siz hesabınızı kapatsanız dahi bankalar 10 yıl boyunca hesap bilgilerinizi saklar. Maliye, bilişim suçları veya farklı yerlerden bu bilgiler talep edildiğinde ilgili yerlere hesap dökümlerini iletmekle yükümlüdürler. Dolayısıyla bankalardan hesap hareketlerinizi silmeniz mümkün değildir.

Bankacılık Kanunu ve ilgili yönetmelikler, bankaların tüm hesap hareketlerini belirli bir süre saklamasını zorunlu kılar. Dolayısıyla hiçbir hesap hareketi tamamen silinemez.

Hesap Hareketlerini Silmek veya Gizlemek

 • Hesap hareketleri banka kanunları gereği belli bir süre saklanmak zorundadır.
 • Hesap hareketlerinizi görüntülemek için şube veya internet/telefon bankacılığı kanalları kullanılabilir.
 • Banka hesap dökümü silmek mümkün değildir ancak bunları filtreleme yaparak gizleyebilirsiniz. Bir yakınınıza hesap hareketlerinizi göstermek zorundasınız ve görünmesini istemediğiniz bir harcama var ise bu durumda internet bankacılığından hangi harcamaların görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Bu sayede hesap hareketlerinizi gizlemiş olursunuz.

Hesap hareketlerimin bir kopyasını almak için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır, bankalar hesap hareketlerinin bir kopyasını ücretsiz olarak vermekle yükümlüdür.

Ne kadar eski tarihli hesap hareketlerimi görebilirim?

Hesap hareketleriniz en az 10 yıl boyunca bankaların sisteminde saklanır. Bu hesap hareketlerini dilediğiniz zaman şubeden görüntüleyebilirsiniz. Mobil veya internet bankacılığı üzerinden de hesap hareketlerinizi görüntüleyebilirsiniz ancak burada süre sınırı vardır. Son 2 yıla kadar olan işlemlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Daha fazlasını görüntülemek için şubenize başvurmak zorundasınız.

Yanlış girdiğim havale/EFT işlemini geri aldırabilir miyim?

Eğer işlem henüz muhabir bankaya ulaşmadıysa, bankanız iptal işlemini gerçekleştirebilir. Aksi takdirde alıcıdan iadesi gerekir.

Comments (1)

 • Mert Aydınsays:

  Şubat 17, 2024 at 4:20 am

  Bankaya da sorduk ama hiç bir şekilde banka hesap dökümünün silinemeyeceği söyleniyor. En güzeli kripto para transferi galiba bu devirde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir