Döviz Bürosu Nasıl Para Kazanır ?

  • Mayıs 2, 2019
  • (0)

Döviz alım satım işlemi yaparak bu işlerinden gelir elde etmektedirler. İnsanlar döviz bürosu nasıl para kazanır diye merak etmekteler. Sürekli değişkenlik göstermesi sebebi ile döviz bürolarının gelirlerini en çok döviz kurları etkilemektedir. Döviz büroları açısından sabit bir gelirden söz etmek mümkün değildir. Zaman zaman yaşanan anlık düşüşler ile gelir kaybederken, ani çıkışlar ile de daha fazla gelir elde edebilmektedirler. Yani ülkenin ekonomik yapısının döviz bürolarının gelirini belirlemede oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Hazine müsteşarlığına teminat yatırılarak döviz bürolarının açılması için ilk adım atılır. Gerekli olan evraklar tamamlanılarak şirket kurulur ya da satın alınır. Döviz büroları genel olarak sadece döviz alım satımı ile ilgilense de bazıları altın alım satım işlemlerini de gerçekleştirmektedirler. Döviz bürosu açıldığı zaman her ay uyulması gereken belli kuralları vardır.

Döviz Büroları Nasıl Para Kazanır?

Döviz büroları döviz alım satımı yaparak para kazanırlar. Kimi zaman getirisi çok olsa da bazen de durağan bir seyir izler. Sabit bir gelir anlayışı yoktur. Bulunulan zamanın döviz kur dengesine göre kar ya da zarar edinilebilir. Türkiyedeki döviz bürolarında genelde 4 ana para bozdurulmaktadır. Bunlar dolar, euro Arap parası ve liradır. Döviz bürosunun bulunduğu yerin kazancının artmasında çok büyük etkisi vardır. Örneğin turistik yerlerde bulunan döviz bürolarının gelirleri gelen turistin sayısına bağlı olarak daha fazla artış göstermektedir. Bu nedenlerle öncelikli olarak döviz büroları turistik bölgelerde hizmet vermektedirler. Döviz bürolarının gelirlerinin fazla olması için düşük fiyattan aldıkları dövizi yüksek fiyattan piyasaya satabilmeleri gereklidir. Döviz bürosu nasıl para kazanır sorusunun cevabı aslında bu kadar basittir.

Döviz bürosu nasıl para kazanır soruna ise şöyle bir örnek verilebilir. Örneğin şuan için döviz bürosu 100 dolar bozduğu zaman 593,83 Türk Lirası verirken, 100 lirayı tekrar geri almak isteyen müşteriden 595 Türk Lirası geri istemektedir. Aradaki 2 Türk Lirası kadar fark ise kazancı olmaktadır. Ve bu rakam arttıkça kazanç da artmaktadır.  Döviz büroları aynı zamanda şirketlerin ithalat ve ihracat işlerindeki para akışlarını da üstlenerek daha fazla gelir elde edebilmektedirler. Bu sebeple ithalat ve ihracat şirketleri döviz büroları ile anlaşmalı olarak çalışmaktadırlar. Ülkeye döviz girişi sağlamasından dolayı döviz büroları ülke ekonomisinde büyük etkendir. Açılan döviz büroları A ve B lisanslarına göre iki farklı hizmet vermektedirler. A tipi döviz bürosu ve B tipi döviz bürosu kavramları son dönemde ortaya çıkmıştır. A tipi döviz bürolarının yetkileri B tipi dövizcilere oranla daha yüksektir.

Döviz Alım Satımında Vergi

Döviz büroları yapılan işlemler için resmi fiş kesmek zorundadır. Ancak Kapalı Çarşı başta olmak üzere bir çok döviz bürosu resmi fiş yerine basit bir beyaz sayfa üzerine durum çıktısı gönderirler. Son dönemde döviz bürolarına yönelik denetimlerin artmasıyla birlikte bazı döviz büroları tamamen resmi fiş kesmeye başlamış olsa da, bunu yapmayan bürolar da mevcuttur.

Son çıkan vergilerle birlikte altın ve döviz alımında vatandaşların yüzde 1’lik vergi ödemesi gerekmektedir. Resmi fiş kesilen işlemde döviz alan kişinin bunu ödemesi mecburidir, ancak bahsettiğimiz bazı döviz büroları resmi fiş kesmeyerek vergi olayını ekarte etmektedirler. Tabi resmi fiş kesmemenin cezası vardır ve yakalandıklarında bu cezalarla karşılaşmaları söz konusu olduğundan, resmi çalışmamak oldukça risklidir.

Yararlanılan Kaynak : https://kriptomix.com/doviz-burolari-nasil-para-kazaniyor/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir