Kredi Başvurusu Yaparken Yapılan Hatalar, Güncel Yeni Detaylar

  • Mayıs 27, 2023
  • (0)

Kredi çekmek her ne kadar istemesek de zaman zaman hepimizin başına gelme ihtimali olan bir durum. Çünkü hayat şartları zor ve uygun oranlarla kredi bulunduğunda vatandaşlar ödemelerini nakit olarak yapmak yerine krediyle yapmayı tercih edebiliyor. Tabi bazen de ihtiyaç halinde kredi gerekli olabiliyor. Kredi çekerken de dikkatli olmak gerekiyor, herkes her istediği krediyi çekemeyebiliyor. Kredi başvurusu yaparken hata yapmamak gerekiyor. Bu yazımızda kredi başvuru yaparken yapılan hatalar ve olumlu kredi başvuruları için yapılması gerekenleri anlattık.

Kredi Başvurusu Yaparken Yapılan Hatalar

Bilinçli bir kullanıcı için krediler esasen bir avantaj niteliği taşımaktadır. Bu bakımdan bazı noktaları iyi değerlendirerek kredi başvurusunda bulunmak gerekir. Nitekim harcanan krediler insana bedava para hissi vermektedir. Bu bakımdan adımları atarken dikkatli olmakta fayda var.

İhtiyaç Olmadığı Halde Kredi Çekmek

İhtiyaç halinde kredi talep etmek gerekli bir durumdur. Ancak bazen keyfi harcamalar adına kredi talep etmek mümkün olabilmektedir. Bankalar zaman zaman sizlere siz istemeden de kredi imkanlarını belirtmektedir. Bu duruma ön onaylı kredi ismi verilir. Yani banka kayıtlarına göre zaten bu krediyi çekebiliyor olduğunuz biliniyor. Örneğin bankadan sıra alırken dahi elinizdeki sıra fişinden kredi bilgisi verilmektedir. Bu nedenle mümkün mertebe ihtiyaç dahilinde kredi almakta fayda var.

Kredi için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ihtiyacın kesinleşmiş olması gerektiğidir. Çünkü faraza bir durumda çekilen kredi başka harcamalar için kullanılabilir. Bu da bahsi geçen ihtiyacın ortaya çıkması durumunda yeniden kredi talep etmek anlamına gelir. Masraflar ve faizler düşünüldüğünde bu durumun hoş olmayacağı kesin.

Araştırma Yapmadan Kredi Çekmek

Az önceki durumla birlikte düşünüldüğünde bankaların ön onaylı kredi sunması bazen araştırma yapmayı ihmal etmek anlamına gelir. İnsanlar bu ön onaylı kredileri görünce bu fırsatın bir daha gelmeyeceğini düşünebilmektedir. Oysaki bu krediyi zaten hak etmiş durumdasınız ve ilerleyen süreçte de bunu talep edebilirsiniz. Diğer yandan insanlar hali hazırda müşterisi olduğu bankayı tercih etmektedirler. Bunun nedeni ise yeni banka ile uğraşmak istememektir. Oysa bu durumda mevcut fırsatları araştırmadan daha avantajlı olabilecek bir kredi imkanının kaçırma ihtimaliniz yüksek.

Banka kredilerinde en önemli unsur faiz oranıdır. Diğer taraftan bankaların pek çok konuda masraf talep etmesi söz konusudur. Bu durumda her kriter ortak değerlendirilmeli ve ödeme kolaylığı açısından size en uygun kredi veren banka tercih edilmelidir.

Bankasına Sadık Kalmak

Banka müşterileri alıştığı bankadan vazgeçmek istemeyebilir. Bunun nedeni ise uygulamasını ve banka stratejisini iyi biliyor olmasıdır. Ancak bu sadakat diğer bankalardaki fırsatları kaçırmaya sebep olacaktır.

Çok Sayıda Bankaya Kredi Başvurusu Yapmak

Bankalar kendisi dışındaki bankalara yapılan başvuruları da takip edebilmektedir. Bu nedenle iyi araştırma yapıp tek bankada karar kılmakta fayda var. Hali hazırda talep edilmiş bir kredi varken diğer bankaların kredi vermesi onlar için risk teşkil edebilmektedir.

İnsanlar birden fazla bankadan kredi talep edince nasıl olsa birisi kabul edilir mantığı ile hareket ediyor. Oysa bu durumda ihtimal artmıyor aksine azalıyor. Krediler için kredi kayıt bürosunca kayıtlar tutulmaktadır. Bu bakımdan birden fazla kredi talep etmek bu notu düşürecek ve kredi almanızı zorlaştıracaktır.

Online başvurular bu şekilde birden fazla başvuru yapmanın en temel sebepleri arasında yer alır. Nasıl olsa başvurular için herhangi bir evrak talep edilmemektedir. Üstelik başvurunun yapılası da oldukça kolaydır. Bu nedenle internet kullanıcıları olarak birden fazla başvuru yapmanın doğru olmadığını bilmekte fayda var.

Kredi Çekecek Miktarı Doğru Belirleyememek

Kredi planlamasının ilk aşaması doğru miktarı tespit etmektir. Fazla fazla kredi çekip daha sonra bu borcu ödemekte zorlanmak yerine uygun kredi miktarını ayarlamak daha doğru olacaktır. Bu durumda toplam miktar artacağı için daha uzun vade talep etmeniz gerekir. Böylece ödeyeceğiniz faiz miktarının ve ek masrafların artacağı aşikâr.

Kredi Vadesine Dikkat Etmemek

Bir banka taksit olarak en fazla gelirinizin yarısını belirleyebilmektedir. Bu durumda borç ödemesi için taksit miktarının fazla olması daha kısa vade anlamına gelir. Ancak vade kısa olacak diye taksit tutarını yüksek olarak belirlemek borcu ödemede zorluk oluşturur. Diğer taraftan vade miktarını uzun tutmak daha fazla faiz ödemek demektir. Ayrıca bu borcu uzun sürede ödemek sizi yıpratacaktır. Kredi vadesini ayarlarken çok uzun veya çok kısa tutmadan bütçenize uygun şekilde davranmak gerekecektir.

Kredi Masraflarını Kontrol Etmemek

Bankaların farklı isimlerde masraflar istediğini biliyoruz. Ancak müşteriler zaman zaman yalnızca faiz oranına takılmaktadır. Bu durumda bazen faiz oranı avantajlı olan kredinin masrafları fazla olabiliyor. Bu bakımdan diğer bankaların masraf oranlarını ve faiz oranlarını da inceleme gerekir. Böylece oluşacak olan toplam borç üzerinden bir değerlendirme yapılmış olacaktır.

Başvuruda Formları Okumadan İmzalamak

Esasen işlemlerin kısa sürmesi nedeniyle yalnızca prosedür olarak görülen sözleşmeler hızlı hızlı imzalanmaktadır. Bu da bazı noktaları gözen kaçırmak anlamına gelir. Bankada işlemlerin hızlı yürümesini istiyorsanız kredi almak için hazırlıklı gitmekte fayda var. Banka sözleşmelerinin nüshaları zaten internet ortamında bulunabilmektedir. Alınacak krediler hakkında tüm detayları önceden inceleyerek bankaya başvurmak daha avantajlı olabilir. Bu başvuru sürecinde online işlemler için de aynı durum geçerlidir. Bir bakıma sözleşme niteliği taşıyan metinlerin öncelikle incelenip daha sonra onaylanması gerekir.

Krediyi Geri Ödemeyecek Gibi Kullanmak

Esasen tüm sebeplerin altında bu sorun yatmaktadır. İnsanlar krediyi kolay elde edebilmeleri nedeniyle rahatlıkla harcayabilmektedir. Bir bakıma nasıl olsa ödeme kolaylığı bulunuyor, düşüncesi ile fazla fazla kredi talep edebilmekteyiz. Bu da ödeme zorlukları yaşanmasına neden olacaktır.

Ödeme Planı Oluşturmamak

Bankaların kredi sahipleri için sunduğu pek çok ödeme planı bulunmaktadır. Bu ödeme planlarının her birinin artısı ve eksisi vardır.

Ödeme planının en temel prensibi krediyi çekmeden önce yapılması gerektiğidir. Bu durum halledildikten sonra diğer seçeneklere yönelmek mümkündür. İnsanlar genelde sabit tutarlı Taksitlendirmeyi tercih eder. Yani borç sürecinde taksit tutarlarında veya faizlerde bir artma olmaz. Ancak bunun yanı sıra artan veya azalan ödemelere yönelmek de fayda sağlayabilir. Artan ödemeler önce düşük miktarlarla başlar sonra miktar artar. Uzmanlar bu modeli çok tavsiye etmemektedir. Çünkü ilerleyen süreçte faiz oranları da artacaktır. Ancak azalan ödeme seçeneği tavsiye edilen bir yöntemdir. Bu sayede ilk ödenen tutar fazla iken git gide borcun azalması söz konusu olacaktır. Bu durum faize de yansıyacağı için avantaj sağlayacaktır.

Kredi ile Yatırım Yapmak

Büyük miktarlardaki yatırımlar kesinlikle kredi çekilerek yapılmamalıdır. Özellikle kripto paralar çok büyük kayıplara neden olabilir. Bu nedenle ihtiyaç olan para ile yatırım yapmak oldukça risklidir. Borsada veya forexte işlem yapmak için de kredi kullanımı risklidir. Bu tür finansal piyasalarda kendi cebinizde olan tutarlarla işlem yapmak daha mantıklıdır. Ayrıca bu tür yatırımları yaparken araştırmalar yapmalısınız, doğru kurumlarla çalışmak önemlidir.

Kredi çekip yatırım yapmak oldukça risklidir. Para kaybetmeniz halinde hem elinizdeki parayı kaybetmiş hemde kredi borcuna girmiş olursunuz. Bu anlamda kredi ile riskli piyasalarda işlem yapmak mantıklı bir tercih olmayacaktır hatırlatmasıyla bitirelim. Bir başka makalede görüşmek üzere..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir