Borsada Karanlık Oda Nedir? Borsa Karanlık Oda Fiyatlamaları

  • Temmuz 1, 2024
  • (0)

Yatırım araçları içerisinde en revaçta olanları başında hisse senedi yatırımları geliyor. Hisse senedi yatırımları hafta içi her gün yapılabiliyor. Saat 09.40 itibariyle başlayan işlemler 18.00’de son buluyor. Bu saatten sonra ise karanlık oda fiyatlamaları başlıyor. Peki bu karanlık oda ne demek? İşte borsada karanlık oda hakkında merak edilen detaylar..

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsanın karanlık odası, finans işlemlerinin kamu gözleminden uzak bir şekilde yapıldığı zamana karşılık gelir. Örneğin, borsa işlemleri için normal seans sona erdiğinde, 18:00-18:01 aralığında gerçekleşen anlık alım satım işlemleri sona erer ve 18:05’e kadar emir toplama aşamasına geçilir. Bu 4 dakikalık sürede verilen emirler, tek kademe derinlik lisansına sahip olanlar hariç, yatırımcılar tarafından görülmez. Bu süre içinde her işlem karanlık odada gerçekleşir. Tabi bu sürede gerçekleşen sadece eşleşmelerdir. İşlemler 16.05 itibariyle gerçekleşmeye başlar.

Karanlık Oda Ne İşe Yarar?

Seans boyunca bekletilen emirlerin toplu bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan karanlık oda işlemleri, likidite artışına katkı sağlar ve sağlıklı bir fiyat keşfini mümkün kılar. Karanlık oda, piyasa kapanışı esnasında gerçekleşen ani fiyat değişimlerinden yararlanma fırsatı sunar. Daha önceden farklı fiyata yazılmış emirler karanlık odada gerçekleşmesi için daha yüksek fiyata veya daha düşük fiyata çekilebilir. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olması gerekir.

Karanlık Odada Kimler İşlem Yapabilir?

Her bireysel yatırımcı karanlık odada işlem yapabilir. Yine fonlar ve kurumsal yatırımcılar için de bir kısıtlama yoktur. Borsada karanlık oda işlemleri günün son işlemleridir. Dolayısıyla o gün pozisyon taşımamak istiyorsanız satışlarınızı denge fiyatı üzerinden yapabilirsiniz. Yine nakite geçmek isteyenlerde bu şekilde eşleşme fiyatı üzerinden karanlık odada işlem yapabilirler.

Karanlık Oda Kaçta Açılır ve Kapanır?

Karanlık oda, Borsa İstanbul’da 10.00 ve 18.00 arası gerçekleşen işlemlerin sona ermesiyle başlar. 18:00’de açılan karanlık oda, 18:05’te kapanır. Bu süre zarfında yapılan işlemler de aynı anda sona erer. Bu arada Borsa İstanbul’da sürekli işlemler 10.00’da başlar. Öncesinde 0+.55’te işlemler gerçekleşir. Yine sabah 09.40 – 09.55 aralığında ise karanlık oda benzeri bir uygulama bulunur.

Karanlık oda nedir, nasıl işlem yapılır
Karanlık oda nedir, nasıl işlem yapılır

Karanlık Odada Nasıl İşlem Yapılır?

18:00’de kapanan borsa piyasasının ardından hisse fiyatları sabitlenir ve saat 18:01’de minimum ve maksimum yeni fiyatlar belirlenir. Yatırımcılar, bu süreçte alış ve satış emirlerini verebilir. En geç 18:05’e kadar bu işlemler yapılabilir. 18:10’da kapanış fiyatları belirlenir ve karanlık oda işlemleri tamamlanır.

Aracı kurumunuz veya bankalardaki hesabınızdan online olarak emir iletimlerinizi 18.01’de gönderdiğinizde bu işlemin gerçekleşme saati 18.05 olacaktır. Yani aradaki zaman içerisinde iletile emirlerde güncelleme yapabilir veya emir silme işlemi yapabilirsiniz.

Karanlık Odada İşlem Yapmak Riskli midir?

Karanlık odanın adı, bu zaman diliminin bazı riskler taşıyabileceğini işaret eder. Kısa süre içinde gerçekleşen alım satım emirleri, hızlı hareketlerin yaşandığı bir zaman dilimini oluşturur. Ani dalgalanmalar, yatırımcılar için yüksek risk anlamına gelir ve öngörülemeyen kayıplar yaşanabilir. Bu nedenle, karanlık odada işlem yapmayı düşünen bir yatırımcı, stratejik davranmalı ve olası riskleri minimize etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir