Tam Altın Ne Kadar Oldu? Tam Altın Kaç TL? Altın Fiyatları 2024

  • Haziran 7, 2024
  • (0)

2024 yaz aylarına giriş yaptık. Malum düğün sezonu geldi. Eskisi kadar olmasa da düğünlerin br numaralı takısı halen altın olmaya devam ediyor. Tabi insanlar da tam altın ne kadar oldu diye merak ediyor. Özellikle yakın akrabalar birbirine tam altın takmak istedikleri için altın fiyatlarını araştırıyorlar. Tam altın kaç tl oldu diye araştırıyorlar. Daha uzak akrabalar veya biraz daha uygun takı takmak isteyenler ise yarım altın ne kadar, çeyrek altın kaç tl veya gram altın ne kadar oldu gibi araştırmalar yapıyorlar. Bu içerikte tam altın güncel fiyatı ile diğer altın fiyatlarını sizlerle paylaşacağız.

Atın Fiyatları 2024

İsrail – Filistin gerginliği sonrası tüm dünyada altın fiyatları yükselişe geçti. Ülkemizde altın yıllardır üzerine koyarak ilerliyor ancak bu kez tüm dünyada yükselen ve hatta rekor kıran bir altın izlemekteyiz. Bunun 1 numaralı nedeni İsrail – Filistin arasında devam eden savaş durumu. Yne Ukrayna – Rusya savaşı da diğer nedenlerden biri. Altın fiyatlarını yukarı doğru iten bir başka neden ise FED’in yıl içerisinde faiz indirimlerine başlayacak olması beklentisi.

Haziran 2024 itibariyle Kanada ve Avrupa Merkez Bankası faiz indirince FED üzerindeki faiz indirme baskısı da artmış görünüyor. ABD’de faizlerin inmesi demek altın fiyatlarının yükselmesi demek. Bu nedenle altın şu an bu ihtimali fiyatlıyor. Dolayısıyla ABD Merkez Bankası FED’in ne zaman faiz indireceği sorusunun cevabı altın fiyatlarının yönü açısından büyük önem taşıyor. Her ne kadar piyasa beklentileri yaz aylarında faiz indirim olacağı yönünde olsa da bazı FED üyeleri unun yıl sonuna kalabileceğini düşünüyor.

2024 yılı içerisinde altın fiyatlarını etkileyebilecek gelişmeler arasında;

  • İsrail -Filistin savaşının durumu
  • Rusya-Ukrayna savaşının ilerleyişi
  • Dünyada enflasyonun ne yönde ilerleyeceği
  • ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidip gitmeyeceği

başlıkların yer aldığını belirtebiliriz. Tabii yeni yaşanabilecek önemli gelişmeler de yıl içerisinde altın fiyatlarını etkileyebilecektir. Türkiye’deki altın fiyatları bu gelişmelere ek olarak dolar kurundan da etkilenmektedir. Dolayısı ile doların sert yükselmesi Türkiye’de altın fiyatlarının sert yükselmesine yol açabilir. Yine dolarda sert düşüşler beklenmiyor olsa da yaşanabilecek düşler altın fiyatlarında da geri çekilmelere neden olabilir.

Tam Altın Fiyatı Ne Kadar?

Şimdi gelelim merak edilen sorunun cevabına. Tam altın fiyatı kaç TL? Evet arkadaşlar şu an itibariyle tam altın fiyatı 15,800 TL’den fiyatlanıyor. Tam altın almak isterseniz 15,850 TL’den tam altın bozdurmak sterseniz 15,600 TL’den bozum işleminizi kuyumcular veya bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada ons altın fiyatı ise 2,310 dolardan fiyatlanmakta. Diğer altın fiyatları ise 7 Haziran 2024 itibariyle şu şekilde;

Gram Altın Fiyatı = 2,402 TL

Çeyrek Altın Fiyatı = 3.880 TL

Yarım Altın Fiyatı = 7,740 TL

Cumhuriyet Altını Fiyatı= 16.060 TL

Bu bölümde güncel altın fiyatlarını sizlerle paylaştık. Tam altın ne kadar? Tam altın kaç TL gibi soruları cevaplandırdık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir