Temettü Nedir, Nasıl Hesaplanır? En Çok Temettü Veren Hisseler

 • Şubat 25, 2022
 • (0)

Temettü, yatırımcılar tarafından güvenli bir liman olarak görülür. Peki, ‘Temettü nedir?’ bu sorunun cevabına ve birçok bilgiye yazımızı okumaya devam ederek ulaşabilirsiniz.

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin ortaklarına elde ettiği dönemlik kârdan nakit veya hisse senedi şeklinde pay vermesine dayanan ortaklık hakkıdır. Kâr payı anlamına gelen temettü, şirketin ortakları arasında sahip olunan hisse senedine bağlı olarak dağıtılır. Yatırımcılara ödenecek olan kâr payı o şirketin yıllık net dönem kârına göre belirlenir.

Temettü oranı şirketlerin yılsonu bilançolarına bağlı olarak belirlenir. Temettü sahibi olmak için temettü tarihinden daha önce hisseye sahibi olmanız gerekir. Ödeme gününden bir gün önce alınmış olan hisse senedine sahip olan kişiler temettü almaya hak kazanır. Kâr payı, şirket ortaklarının yatırım hesabına otomatik olarak gönderilir. Ayni şekilde bedelsiz hisse şeklinde dağıtılacak olan temettü de yatırım hesabına doğrudan yatırılır.

Kâr payının dağıtımında şirketin genel kurulu sorumludur. Genel kurul temettü kararının ardından bu durumu, kâr payı dağıtım işlemi olarak duyurur. Kâr payı, öncelik pay sahiplerinin olacak şekilde intifa senedi sahiplerine, yönetim kurulu üyelerine ve ortaklık çalışanlarına ödenebilir. Temettü yatırımcılığı bir pasif gelir kaynağı olarak da görülmektedir.

Hangi Şirket Hisseleri Temettü Verir?

Yatırım yapmak zaman ve dikkat gerektirir. Her gün borsa takip etmek için yeterli zamanı olmayan ve yatırımını korumak isteyen kişiler için temettü iyi bir seçenek olabilir. Temettüde şirket kazancının bir bölümünü belirli aralıklarla yatırımcılara dağıtır. Firmaların dönem sonunda elde ettikleri net kârdan hisse senedi sahibi olanlara vergiler çıkarıldıktan sonra kalan miktarı en az ‘sini dağıtması ile temettü oluşur. Temettü ödemesinden yararlanmak istiyorsanız temettü dağıtım tarihinden önce hisse senedi sahibi olmanız ve açılışta hisse senedi satışı yapmamanız gerekir. Temettüden faydalanmak için başka bir işlem yapmanıza ihtiyaç yoktur. Ödeme, hesabınıza 5 iş günü içinde aktarılacaktır. Temettü veren hisseler sürekli olarak güncellenmektedir. Son 10 yıl içinde düzenli temettü veren şirketlerden bazıları ADEL, AGHOL, AKNS, AKSA, ALARK, ALGYO, ALKIM, ANHYT, ASELS, AYGAZ, BIMAS, BRYAT, CCOLA, ECZYT, ERBOS, EREGL, FMIZP, ISYAT, OTKAR, SISE, SELEC, ENKAI, EGEEN’dir.Yatırımcılar, son 10 yıl içinde düzenli biçimde yüksek temettü veren hisse senetlerinin takip ederek yatırımlarına yön verebilmektedir. Bu tarz durumlarda şirket hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız işinizi kolaylaştırır. Tüm bilgiler ışığında yatırımınızı korumanız ve değerini arttırmanız mümkün olur.

En Çok Temettü Veren Hisseler?

Yatırım yapacak kişiler için maddi olarak kayıp yaşamamak oldukça önemlidir. Finansal yatırımların korunması ve gün geçtikçe değerlenmesi yatırımcıya büyük kazançlar sağlar. Bu nedenle yüksek temettüye sahip hisseler yatırımcıya maksimum düzeyde kâr sağlar. Hisse senedi satın almak isteyenler en çok temettü veren hisseleri mutlaka takip etmelidir. En çok temettü veren hisseler temettü verimine göre şu şekilde sıralanabilir:

 1. EREGL (.2)
 2. ISDMR (.1)
 3. TTRAK (% 9.0)
 4. ISYAT (%8.3)
 5. ENJSA (% 7.9)
 6. TOASO (%7.0)
 7. BRISA (% 6.4 )
 8. AEFES (% 5.9)
 9. AKSA (%4.4)
 10. OTKAR (%4.3)
 11. SELEC (%4.0)
 12. ELITE (%3.9)
 13. FMIZP (%3.6)
 14. TATGD (%2.8)

Temettü Nasıl Hesaplanır? Temettü Nasıl Dağıtılır?

Hisse senetleri nominal değerler ile ölçülür. Bu değer borsada 1 TL olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamaya göre temettü dağıtımı yapma kararı almış olan bir şirkete ortak olmanız halinde her bir hisse karşılığı olarak 0.20 TL kâr payı alırsınız. Başka bir örnek üzerinden hesaplama yapmak gerekirse, örneğin bir şirketin 60 temettü ödemesi bulunuyor ve sizin de 1000 hisse senediniz var böyle bir durumda var olan 1000 adet hissenizden dolayı 600 TL kâr payı alırsınız. Temettü ödemesi ardından hisse senedi fiyatı düşeceğinden bu ödeme şekli uzun vadede yatırım yapmak isteyenler için fayda sağlar. Temettü dağıtımı 3 farklı şekilde gerçekleşir. Temettü dağıtımı nakit, hisse senedi ya da bu ikisinin karışımı olarak yapılır. Bedelsiz sermaye artırımı yapan firmalar temettüyü hisse senedi olarak verir. Firma hisse senedi piyasasında işlem görmüyor ise ilk kez yapacağı temettü nakit şeklinde olur. Ödemeler genel olarak hesap dönemini takiben 5.ayın sonuna doğru yapılır. Kâr payı dağıtımı bir zorunluluk değildir ancak bir şirketin bilinirliğini arttırması ve güvenilirliği açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir