Banka Referans Mektubu Nedir? Neye Yarar?

  • Ağustos 3, 2020
  • (0)

Özellikle kamuda iş yapmak durumunda olan yatırımcılar açısından banka referans mektubu oldukça önemlidir. Peki banka referans mektubu nedir? Yatırımcıların kamu kurumlarının ihalelerine talip olmasıyla birlikte bankaların ilgili yatırımcının mali gücünü ortaya koyacak olan belgeye referans mektubu denir. Esasında ihaleye talip olan kimsenin ihaledeki işi yapabilecek bir güce sahil olduğunu gösterir bankalar nezdinde ki belgeye banka referans mektubu denir. Peki banka referans mektubu nasıl alınır? İşte detaylar!

Banka Referans Mektubu Nasıl Alınır?

Elbette ki kamu ihalelerine talip olan yatırımcıların banka referans mektubu nasıl alınır? Sorusunun yanıtını merak etmesi gayet olağandır. Esasında yatırımcıların banka referans mektubunu alabilmeleri için bankaya başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Bu noktada esas olan şey ise yatırımcının kredi durumunun nasıl olduğudur. Yani şayet bankaya referans mektubu başvurusunda bulunan kimsenin kredilendirme durumu olumluysa banka referans mektubunu da alabilecektir.

Banka Referans Mektubu Nedir?

Kamu kurumlarının ihalelerine katılmak isteyen kimseler bankaya müracaat ederek banka referans mektubunu alabilirler. Başvuru işleminden sonra başvurunun yapıldığı banka ilk önce müşterinin banka hesaplarını kontrol eder. Banka hesaplarındaki müşterinin para miktarının ne kadar olduğu belirlenir. Bununla birlikte başvuruyu yapan müşterilerin döviz ve altın gibi hesapları da varsa bunlar da incelenir.

Tüm bu mal varlıklarının banka referans mektubu içerisinde yer alması şarttır. İlgili bilgiler banka referans mektubuna doldurulduktan sonra en az iki yetkili bu belgeyi imzalar. Hatta bazı zamanlar referans mektubunda banka müdürünün de imzası istenebilir. Böylece ilgili kimse banka referans mektubunu almış olur. Peki banka referans mektubu neye yarar? İşte ayrıntılar!

Banka Referans Mektubu Neye Yarar?

Elbette ki banka referans mektubu neye yarar? Sorusu doğrudan ihalelerle ilgilidir. Çünkü kamu ihalelerine girecek olan kimselerin bu ihalelere girebilme ön koşulları arasında banka referans mektubuna sahip olması da yer alır. Yani kamu kurum ve kuruluşları ihaleye girecek olan kişilerden bu işi yapabilecek mali gücünü gösterir bir güvence isterler. Tam da bu noktada banka referans mektubu devreye girer.

İhaleyi almak isteyen kişi banka referans mektubu sayesinde bu güvenceyi ilgili kuruma verir. Burada unutulmaması gerekli olan hususu banka referans mektubunun sadece bilgi amaçlı olduğudur. Yani banka referans mektubu bir garantörlük durumunu içermemektedir. Görüldüğü üzere banka referans mektubu nedir? Denildiğinde karşımıza çok geniş kapsamlı yanıtlar çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında banka referans mektubunun kamu ihalelerine katılmayı isteyenler açısından olmazsa olmaz bir ön koşul olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir