Banka Kara Liste Sorgulama İşlemi

  • Temmuz 31, 2020
  • (0)

Bankacılık işlemleri açısından eksi kredi notuna sahip olmak, oldukça zor bir durum olarak tanımlanmaktadır. Özellikle bankaların kara listesinde yer alıyor olmak; hem kredi kartı hem de standart kredi alabilmeyi neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bu durum doğal olarak insanların kendilerinin de kara listede olup olmadığını öğrenmek istemelerine neden olmaktadır. Tam da bu noktada banka kara liste sorgulama işlemi karşımıza çıkmaktadır. Zira banka kara listesi sorgulama hizmeti sayesinde bankaların kara listesinde yer alıp almadığımızı da öğrenmemiz mümkün olmaktadır.

Şayet bir bankadan kredi kullanmışsanız ya da kredi kartı kullanıyorsanız mutlaka bir kredi siciliniz bulunacaktır. Üstelik bu durum araç kredisi, konut kredisi ve diğer bireysek kredilerin tamamı için de geçerli olmaktadır. Yine bir bankacılık işleminde birisine kefil olmuşsanız da tarafınıza ait bir sicilinizin bulunacağını göz önünde bulundurmalısınız. İşte tam da bu noktada bankacılık işlemlerinde karşılaşabileceğiniz olumsuz durumların beraberinde sizi kara listeye taşıyacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

Kara liste Sorgulama

Size ait sicil bilgiler Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi birimi ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Söz konusu veriler, finansal sistemin etkili bir şekilde ayakta kalmasını da mümkün olmaktadır. Peki kara liste nedir? İşte detaylar!

Kara Liste Nedir?

Esasında bizim bildiğimiz gibi bir kara liste bulunmamaktadır. Bizim kara liste olarak isimlendirdiğimiz kredi ödemelerini düzenli olarak yapamayan ya da diğer bankacılık işlemlerinde birtakım sorunlar yaşayan bireylerin kredi notunun çok düşük olduğu durumlardır. Söz konusu bilgilerin TBB Risk Merkezi ile Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulduğunu da söyleyebiliriz. Şayet kredi kartı ödemeleriniz düzenli değilse, takibe düşmüşseniz, yine kredilerinizle alakalı bu tarz sorunlar yaşamışsanız, elbette ki kara listede yer almanız da mümkün olacaktır. Şayet kredi ödemelerinizi ya da kredi kartı ödemelerinizi 90 günden fazla geciktirecek olursanız artık siz de kara listede yer alıyorsunuz denilebilir.

Kara liste Sorgulama

Elbette ki banka kara liste sorgulama işlemi sayesinde kara listede yer alıp almadığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için Kredi talep ettiğiniz banka şubesinden pratik bir şekilde sorgulama işlemini yaptırabilirsiniz. Yine Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine de başvuruda bulunarak kara liste sorgulama işlemini yaptırabilirsiniz. Ayrıca günümüz koşullarında Kredi Kayıt Bürosuna da bireysel başvuruda bulunarak, kara listede yer alıp almadığınızı öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Günümüz itibariyle kara listede yer almak kredi ya da kredi kartı almayı istediğinizde elinizi ve kolunuzu bağlayacaktır. Bundan dolayı kara listeden nasıl çıkarım? Sorusunu sormanız gayet olağan olacaktır. Bankaların kara listesinden çıkmak için öncelikli olarak mutlaka ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız şarttır. Bir de gelirinizi belgelendirebilirseniz, bir müddet sonra kara listeden çıkmanız da mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir