Türkiye’nin Gri Listeden Çıkması Borsayı Nasıl Etkiler?

  • Haziran 29, 2024
  • (0)

Dün FATF tarafından duyurulan gri listede Türkiye yer almadı. 3 yılın ardından uygulanan politikalarla beğeni toplayan ve gri listeden çıkmayı başaran Türkiye’yi şimdi neler bekliyor? Gri listeden çıkışın Türkiye için avantajları ne olacak? Gri listeden çıkış borsayı nasıl etkileyecek? Ayrıntılara gelin birlikte bakalım.

Türkiye Gri Listeden Çıkmayı Başardı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek göreve geldikten sonra vurguladığı konulardan bir tanesi gri listeden çıkmaktı. Dün itibariyle bu durum gerçekleşti ve Türkiye gri listeden çıkmış oldu. Mehmet Şimşek bu haberi X hesabından Başardık tweetiyle duyurdu. Kısa süre içerisinde Başardık kelimesi twitterda TT listesine girdi. Bir taraftan tebrik edenler bir taraftan ise muhalif kesimden tweeti eleştirenler vardı. Sonuç olarak gri listeden çıkılmış olması Türkiye’nin geleceği olumlu bir adım olacağı konusunda ise hemfikir bir topluluk olduğu söylenebilir.

Gri listeden çıkılması haberi sonrasında bazı kurumlardan da değerlendirmeler geldi. Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin gri listeden çıkmasından övgü ile bahsederken, bunun Türkiye’nin uluslararası alanda itibarını artıracağını belirtti. Yabancı yatırımların artmasını ve Avrupa ve ABD kurumlarıyla ilişkilerin güçlenmesini beklediklerini ifade etti.

BankPozitif YK’sı yapmış olduğu değerlendirmede artık uluslararası yatırımların nündeki engellerin kalktığını ve Türkiye’ye sermaye akışlarında ivmelenme beklediklerini belirtti.

Gri Listeden Çıkış Borsayı Nasıl Etkiler?

Yatırımcıların akıllarında borsa hakkında soru işaretleri var. Çünkü Borsa İstanbul rekor kırmasına rağmen hisseler yükselmiyor. Borsanın en ufak düşüşüne ayak uyduran hisseler borsa yükselirken yükselemiyor. Şu an Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin büyük bölümü son 1 yıllık dip fiyatına yakın seyrediyor. Yani BIST100 endeksi 10,500 puan üzerinde ancak hisse senetlerinin genelinde satış baskısı sürüyor.

Gri listeden çıkış borsayı nasıl etkiler
Gri listeden çıkış borsayı nasıl etkiler, güncel borsa grafiği

28.06.2024 tarihi itibarıyla gelen gri listeden çıkış haberinin etkisi bu noktada yatırımcıların merak ettiği soru başlıklarından biri. Haberin netleşmesiyle birlikte dün 10,800 puan üstünü test eden BIST 100 tarafında akşam kapanışa doğru satışlar yaşandı. Gün sonu kapanışı 10,647 puandan oldu. Şu bir gerçek ki Türkiye’nin gri listede yer alıyor olması bir dezavantajdı. Çünkü gri listedeki ülkelere yatırı için gitmeyen fonlar var. Bu ülkelerde yatırım yapmaları riskli görüldüğünden bu fonlar Türk Borsası içinden de alım yapamıyorlardı. Şimdi ise Türkiye gri listeden çıktı ve artık bu fonların ülkeye girişi daha kolay olabilir. Tabii bu fonların ülkeye girmesi için de Türk varlıklarının onlar için cezbedici olması gerekiyor. Bu anlamda ekonomi yönetiminin atacağı adımlar yeni fonları ülkeye çekmek adına önemli olacaktır.

Sonuç olarak gri listeden çıkmış olmak borsayı bir anda uçuracak bir haber olarak görülmemeli. Ancak orsa için kesinlikle olumlu bir haber. Orta vadede Borsa İstanbul tarafında yeni zirveleri görmemizin önü bu haber akışıyla açılmış oldu. Şimdi önümüzde 19 Temmuz’da açıklanacak olan Moody’s kredi notu puanı var. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu artıracak mı sorusunun cevabı da piyasalar için büyük önem taşıyor olacak.

Moody’s’in 19 Temmuz’da Türkiye’nin kredi otunu artıracağına dair beklentiler oldukça yüksek. Eğer siyasal bir değerlendirme gelmezse Türkiye’nin kredi otunun artırılmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda da Temmuz ayının Borsa İstanbul açısından olumlu geçeceğini öngörüyoruz.

Burada yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve görüşler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir