İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Asgari Ücret Tarifesi

  • Ekim 30, 2019
  • (0)

2019’da Türkiye’de asgari ücret 2.020 TL, buna asgari geçim indirimi de dahil. Yani 30 gün çalışma üzerinden, haftalık birer günler izinleriniz olduğunu düşünürsek, bu tatil günleri dışında kalan tüm çalışma için ay sonunda elinize geçecek tutar 2.020 TL oluyor. Enflasyonun yüksek olduğu, geçim sıkıntısı ve işsizliğin hat safhada devam ettiği son dönemde, bu para bir kişinin ve ailesinin bir ay geçimi için yeterli olmuyor. Bu da insanların İngiltere, ABD veya çeşitli Avrupa ülkelerine gitmeleri için sebep yaratıyor. Bu hayalin peşinde olanlar, genellikle daha iyi yaşam koşullarında yaşamak ve daha yüksek gelirler elde etmenin peşindeler. Yurt dışında asgari ücret, Türkiye’de yapılan hesaplar gibi yapılmıyor. Sabit bir bedel yok. Bir örnek olan İngiltere’de asgari ücret nasıl hesaplanıyor görelim.

İngiltere ve Avrupa Birliği

Avrupa Birliği’nde olması ve Euro kullanması zorunlu olmasına karşın, İngiltere bu konuda hep çekimser davrandı. Ülkede Euro geçerli olmasına rağmen, asıl para birimleri olan Sterlin, diğer bir adı Pound’dan asla vazgeçmediler.

Zira Pound, küresel piyasada Euro’dan çok daha yüksek değerli bir para birimi. İngilizler Avrupa Birliği’nin kendilerine yük olmaya başladığını ve bu yükün altından çıkmaları gerektiği kanaatindeler. Tabi, herkes için ne derece geçerli bir fikir, bunu bilemeyiz. Zira son iki yıldır Brexit erteleniyor ve Britanya Avrupa Birliği’nden henüz kopmuş değil.

İngiltere’de Asgari Ücret

İngiltere halen Avrupa Birliği’nin bir parçası. Brexit yani Avrupa Birliği’nden kopma çabası gösteren İngiltere’de asgari ücret Türkiye gibi hesaplanmıyor. Ülkede sabit bir asgari ücret yok. Yani ay sonunda elinize geçen rakam belirlenmemiş. Amerika gibi İngiltere’de de bir sayaç mekanizması mevcut. Ne kadar çalışırsanız o kadar fazla kazanırsınız.

Nedir bu Asgari Ücret Tarifesi?

İngiltere’de çalışma hayatında minimum saatlik bedel söz konusu. Bir nevi minimum kazanç tarifesi de denilebilir. İngilizler buna maaşlı saat çalışması diyorlar. Maaşlı saat çalışmasına göre her yaş grubunun ayrı fiyatlara çalışması söz konusu. Bu tutarın daha aşağısı kabul edilmiyor. Aynı zamanda birbirinden farklı yaş gruplarına minimum tutarlar belirlenmiş.

Asgari Ücret ve Yaş grupları

İngiliz Parlamentosuna göre İngiltere’de çalışma karşılığında saatlik kazanım elde edilecek ödemenin adı ‘Yaşama Ücreti’. Bu ücreti elde eden yaş grupları ise şu şekilde;

  • 25 Yaş ve üzeri: 8,21 Sterlin
  • 21-24 Yaş: 7,70 Sterlin
  • 18-20 Yaş: 6,15 Sterlin
  • 18 Yaş Altı: 4,35 Sterlin
  • Çırak (Bir meslek grubuna mensup yeni başlayan) 3,70 Sterlin.

Türkiye’de ortalama günlük çalışma süresinin 8 saat olduğunu varsayarsak, 25 yaş ve üzeri bir İngiliz vatandaşının günlük kazancının 65,68 Sterlin olduğu sonucuna ulaşacağız. Bunun çok daha üzeri bir gelir elde edebilirler, ancak bunun aşağısı mümkün değil.

Peki, Günde 8 saat çalışan bir İngiliz asgari tarifeden ayda 25 gün çalışırsa?

Bu durumda haftanın bir gününün tatil olduğunu varsayıp, ayda 26 günden hesap yapmamız gerekecek. 31 gün olan ayda 26, 30 gün olan ayda ise 25 gün çalışan bir İngiliz’in ortalama aylık kazancı 1.650 Sterlin dolaylarında oluyor.

1.650 Sterlin ile İngiltere’de Yaşanır Mı?

İngiltere enflasyonun en düşük olduğu Avrupa ülkelerinden biri. Yıllık enflasyonun tek rakamlı ve yalnızca %2 dolaylarında olduğu ülkede, asgari ücret buna karşın her yıl %8 dolaylarında artış gösteriyor. Yani hem daha çok kazanıyor hem daha az harcıyorsunuz. Ayrıca unutmamak gerekir ki, her insan asgari ücret karşılığı iş yapmıyor, üstelik kişilerin kendi elinde olan bir faktör daha var. Günlük 8 yerine 10 saat çalışarak çok daha dolgun maaşlar alabiliyorlar. Bu sebeple İngiltere’de yaşam ve geçim bizim ülkemize kıyasla daha kolay.

Son olarak yapılan zamlar ve saatlik ücret farkı aşağıdadır;

Çırak: 0,20 Sterlin

18 Yaş Altı: 0,15 Sterlin

18-20 Yaş: 0,25 Sterlin

21-24 Yaş: 0,32 Sterlin

25 Yaş Üzeri: 0,38 Sterlin

Unutmayın ki, yukarıda yazılı rakamların her biri yalnızca bir saat için geçerli olup, ay bazında önemli rakamlara tekabül etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir