Motivasyon Nedir? İnsanları Motive Eden Şeyler Nelerdir?

  • Ağustos 5, 2020
  • (0)

İnsanlar her şeyden öte duygusal varlıklardır. Bundan dolayı insanların bir işteki maksimum verimi için birtakım unsurların ön plana çıkması şarttır. Tam da bu noktada karşımıza motivasyon kavramı çıkar. Peki motivasyon nedir? İnsanlar açısından bu kadar önemli olan motivasyon insan hayatına nasıl etki eder? Ya da insanları motive eden şeyler nelerdir? İşte bu sorulara verilecek en ayrıntılı yanıtlar!

Motivasyon Nedir?

İnsanların bir hedefe ulaşma konusundaki koşullanma düzeyi bu hedefe ulaşmak noktasındaki arzı ve istekleri anlamına gelmektedir. Esasında motivasyonun varlığı bir hedefe ulaşmak isteyen insanlar için olmazsa olmaz bir unsur olarak tanımlanır. Özellikle motivasyonu yüksek olan bireyler amaca ulaşmak konusunda etkili bir çalışmayı da ortaya koyarlar. Elbette ki motivasyonun varlığı beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Zira amaca ulaşmak için çalışmak durumunda olan insanlar, bu iş yüküyle mücadele etmek için etkili bir motivasyon düzeyine ihtiyaç duyarlar.

Motivasyon nedir? Amaca ulaşmak için bireylerin içindeki koşullanış ve hedefe ulaşmayı istemedeki derecelendirmeye motivasyon adı verilir. Elbette ki motivasyon düzeyinin yüksek olması, bireylerin hedeflerine ulaşmalarında etkili bir avantajı da beraberinde getirir. Ancak motivasyon düzeyinin iyi ayarlanmış olması şarttır. Ancak bu sayede başarı elde etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda bireyler kendi motivasyonlarını etkili bir şekilde ortaya koyacak olurlarsa, başarı elde etmek konusunda da önemli bir başarıyı elde ederler. Peki motivasyon insan hayatına nasıl etki eder? İşte ayrıntılar!

Motivasyon Nedir? İnsanları Motive Eden Şeyler Nelerdir?

Motivasyon İnsan Hayatına Nasıl Etki Eder?

İnsanların bir hedefe ulaşmak üzere kendilerini motive hissetmeleri önemlidir. Zira hedefi bulunan insanlar etkili bir şekilde hedeflerine ulaşmak için içlerinde etkili bir koşullanma düzeyini isterler. İçten gelen motivasyon durumu, insanların idealleri uğruna çalışmalarını tetikler. Elbette ki günümüz itibariyle başarılı olan insanlara baktığımızda bir hedefe ulaşmak konusunda kendilerini motive eden insanlar karşımıza çıkar. Bundan dolayı motive olan bir birey, her zaman kendi içinde var olan potansiyeli ortaya koymak noktasında etkili bir çalışma içerisinde yer alır. Bu da söz konusu idealin ortaya konmasını mümkün kılar. Peki insanları motive eden şeyler nelerdir? İşte ayrıntılar!

İnsanları Motive Eden Şeyler Nelerdir?

Günümüz koşullarında yanıtı merak edilen en önemli sorular arasında insanları motive eden şeyler nelerdir? Sorusu yer alır. Neden mi? Çünkü iş yerlerinde personellerinden etki bir verim ortaya koymasını isteyen işverenler motive eden şeyleri öğrenmek ister. Sadece işverenler mi? Elbette ki hayır! Öğretmenler öğrencilerini motive eden şeylerin neler olduğunu merak ederler. Ebeveynler de keza aynı! İşte insanları motive eden şeyler:

  • Para ve ödüller
  • Başarma hissi ve birinci olma hazzı
  • Şöhret ve güç
  • Takdir edilme duygusu
  • Başkalarına yardımcı olmak
  • Bir ideale ulaşma tutkusu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir