Gıda Mühendisi Nasıl Olunur? Gıda Mühendisi Maaşları

  • Haziran 23, 2020
  • (0)

Son zamanların gözde mesleği olarak karşımıza gıda mühendisi mesleği çıkmaktadır. Özellikle ülkemizde gıdaların denetlenmesi ve sağlık koşullarını karşılıyor olmasına verilen önemin artmasına paralel olarak gıda mühendisliği mesleğine olan ilgiliyi de arttırmaktadır. Böylece son zamanlarda sıklıkla gıda mühendisi nasıl olunur? Tarzında soruların sayısı da artış göstermektedir. Yine gıda mühendisi maaşları da son zamanların yanıtı en çok merak edilen soruları arasında yer almaktadır. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Gıda Mühendisi Nasıl Olunuyor?

Ülkemizde gıda mühendisi olabilmek için üniversitelerin gıda mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu kapsamda gıda mühendisi olabilmek isteyen öğrencilerin lise yıllarından başlayarak bu alana yönlenmeleri önem kazanmaktadır. Zira gıda mühendisi nasıl olunur? Denildiğinde ilk önce YGS ve LYS aracılığıyla MF-4 alanının puanları karşımıza çıkmaktadır. Çünkü üniversitelerde yer alan gıda mühendisliği bölümleri, MF-4 puanına göre öğrenci almaktadır.

Gıda Mühendisi Nasıl Olunur? Gıda Mühendisi Maaşları

Gıda mühendisliğini tercih etmek isteyen adayların özellikle sayısal derslerinden başarılı olmaları gerekmektedir. Elbette ki her şey üniversitelerin gıda mühendisliği bölümü kazanmakla bitmemektedir. Gıda mühendisi olmak isteyen adaylar, kimi üniversitelerde 4 yıl kimilerinde ise 5 yıl olan eğitim sürecinden de başarılı bir şekilde ayrılmak durumundadır.

İlk yıllarda dersler genellikle pratik alanda yoğunlaşırken sonraki yıllarda uygulamaları eğitimler de başlamaktadır. Gıda mühendisi adayları süt ve et ürünleri teknolojilerine dair dersler de görmektedir. Yine sebze ve meyve teknolojilerine dair de dersler gıda mühendisliği bölümlerinde mevcuttur.

Gıda Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Ülkemizde gıda mühendisi maaşları çalışılan kurumun niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda gıda mühendisi maaşları ne kadardır? Sorusuna, 6 bin TL ile 8 bin TL arasında bir maaş alırlar, yanıtını verebiliriz. Elbette ki bu maaşlar, kamuya ait belediyelerde ve il özel idaresine bağlı olarak çalışan gıda mühendisi maaşı söz konusu olduğunda karşımıza çıkmaktadır. İl özel idaresi ile belediyelere bağlı birimlerde görevli gıda mühendisleri 6. Bin 683 TL civarında bir maaş almaktadır. Bu maşa 400 TL ile 450 TL saha tazminatı eklenmektedir. Yine 600 TL kadar destek tazminatıyla birlikte gıda mühendislerinin almış oldukları maaş 7 bin Türk Lirasının üzerine çıkmaktadır.

Elbette ki gıda mühendisi maaşı ne kadar sorusuna yanıt verirken, özel sektörde çalışan mühendislerin aldıkları maaşlardan da söz edebiliriz. Özel sektörde çalışan ve işe yeni başlamış plan gıda mühendislerinin 3 bin TL civarında bir maaş alabildiklerini söyleyebiliriz. Bu kapsamda gıda mühendisi maaşları çalışılan kuruma bağlı olarak da 8 bin Türk Lirasına kadar da çıkabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir