VİOP Hesabı Nasıl Açılır? VİOP’ta İşlem Nasıl Yapılır?

 • Ekim 13, 2021
 • (0)

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltılmış hale olan VİOP, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan sermaye piyasasının araçlarında düzenlenen vadeli işlemlerdeki opsiyonel sözleşmeler ile farklı türev araçların elektronik ortam içerisinde alış ve satış işlemlerinin gerçekleştirildiği piyasalara verilen isimdir. Günümüzdeki sermaye piyasaları için yatırım ihtiyaçlarına az miktar üzerinden yatırımdaki çözümler getirerek, son yıllar içerisinde çıkış göstermesiyle, yatırımcı açısından önemli bir genişlemeye doğru gitmiştir.

VİOP Hesabı Nasıl Açılır?

Forex piyasaları ile benzer özellikler gösteren VİOP piyasasında işlem yapabilmek için hesap açmak gereklidir. Bankaların veya aracı kurumların ilgili birimlerinden viop hesabı açılabilmektedir. Yatırım hesabı sahibi olan müşteriler, VİOP sözleşmesi kitini imzalayarak, risk testini yerine getirmesiyle birlikte VİOP hesabı açılmış olur.

Yatırım hesabı sahibi olmayan müşteriler ise kimlik beyanında bulunarak yatırım hesabı açıp, VİOP sözleşme kini imzalayarak, risk testini uygulaması yeterlidir. İşlemlerin yerine getirmeye başlanılması için yatırımcının sahip olduğu VİOP müşteri hesabına yatırmak istediği tutarı yatırmasının ardından VİOP’ta para kazanma fırsatlarından fayda sağlayabilmektedir.

VİOP’ta İşlem Nasıl Yapılır?

VİOP hesabınıza yatırım gerçekleştirmeniz oldukça kolaydır. Sahibi olduğunuz VİOP hesabınıza ait müşteri hesap numaranız ve şifreniz ile bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi cihazlardan kurumun web sitesine giriş yapabilirsiniz. Viop işlemleri Metatrader platformu üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

VİOP işlem platformunu kullanarak yerine getirmeyi düşündüğünüz işlemin vadeli işlem sözleşmesi, vadesi ve beklentideki yönü ile lot miktarının girilmesinin ardından söz konusu emrin piyasayla eşleşmesinin ardından gerekli pozisyon açılacaktır. İşlemdeki strateji geçekleşmesi ya da değiştirilmesiyle birlikte kapanmış olan pozisyonda meydana gelen kar/zarar durumu müşterinin hesabına yansıtılmaktadır.

Örneğin BİST 30 endeksindeki fiyat bakımından düşeceği konusunda bir ön görüye varan yatırımcı enstrüman üzerinde bir satış pozisyon açıp vadeli işlemlerini yerine getirebilir. Ve ya fiyat konusunda bir yükseliş ön görüsüne sahip ise alım pozisyonu açabilecektir. İşlem stratejileri için VİOP’taki başarı, finans açısından okuryazarlık, işlemlerdeki deneyim ile yatırım gerçekleştirilen varlıktaki fiyatlardaki hareketlerin etkilenmesine neden olacak gelişmelerin güncel bir şekilde takibiyle orantılıdır.

VİOP’ta İşlem Gören Ürünler Nelerdir?

Borsa İstanbul piyasası içerisinde işlem görmekte olan finansal enstrümanlar ile diğer türevler VİOP’ta işlem görmektedir. Bu ürünlerin içerisinde ise BİST 30 endeksi, dövizler, BİST 30 endeks hisseleri, faiz, enerji ve kıymetli madenler gibi oldukça geniş bir yelpazedeki ürünler bulunmaktadır. Söz konusu çeşitlilik ile birlikte portföy yönetimi, spekülatif kazanç, risk yönetimi bakımından spot piyasada oldukça popüler bir dayanak varlığı içinde işlem görülmesine imkan sunmaktadır.

VİOP içerisinde şuan için 50 civarında varlıklar işlem görmesinin yanı sıra, fazla işlem gören enstrümanlar içerisinde BİST 30, BİST yakın vade payları, EURO/TL, Dolar/TL, Gram Altın(TL/GR), Altın (USD/ONS) EURO/USD varlıkları sayılabilmektedir.

 VİOP Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

 • lVİOP piyasası için yatırımcı bakımından cazip olan avantajlar şunlardır
 • VİOP, Sermaye Piyasası Kanunları bakımından Borsa İstanbul’daki faaliyetlerini gerçekleştiren oldukça güven veren şeffaf piyasa konumundadır.
 • Daha az miktar üzerinden spot piyasa varlıkları için yatırım imkanı sunan bir kaldıraç sistemidir.
 • Spot piyasa varlıklarındaki düşük maliyetlerdeki riskin yönetilmesi
 • Portföy yönetilmesi ve çeşitlilik kazandırılması
 • Nakit verilen teminatlarla beraber bütün TL pozisyonlarındaki faizlerindeki gelirin elde edilmesi
 • Spot piyasa enstrümanlara özel düşük maliyetler üzerinden yatırım imkanı
 • Fiyatlardaki yükseliş ile düşüş için yatırım imkanı tanıyan çift yönlü piyasa özelliği
 • VİOP finansal okuryazar eğitimi

VİOP Dezavantajları

VİOP üzerinden küçük teminatlar ile yüksek hacimdeki işlemlere imkan sunan kaldıraç sistemindeki kazanç ile kayıp eş değer bir orantıya sahiptir. Kaldıraç sisteminden elde edilecek yüksek kazanç kadar kayıp riskinin de var olduğu göz önünde bulundurulması gerekir. VİOP’ta işlem yapılması için imkan sunan teminat sistemi üzerinden teminatların yönetimi gerçekleştirildiği vakit mevcut risk yükselebilir. Yatırımcı tarafından açılan pozisyonu taşıyabilmesi bakımından teminatın başlangıcın altına gerilememesi gerekir.

Başlangıçtaki teminatın altında seyir eden pozisyonlar ise mevzuattan ötürü sistem tarafından otomatik bir şekilde kapatılmaktadır. Bundan dolayı yatırımcı tarafından işlem stratejileri yerine getirmeden bile pozisyonunu kaybedebilmektedir. Söz konusu durumlar ile karşılaşmamak için ise bakiyenin tamamının kullanılarak pozisyon açılışından kaçınılması, başlangıç teminatının üzerindeki bakiye hesapta bulundurulması ile gerekli pozisyon sağlanabilmektedir. VİOP üzerinden işlem gören tüm sözleşmelerin aynı likiditeye sahip olmadığı bilinmelidir. Mevcut oynamanın fazlalaştığı dönemlerde söz konusu varlıklarda her fiyat kademesi için fiyat oluşmama riski doğura bilmektedir.

 VİOP Piyasası İşlem Esasları

VİOP piyasasına karşı gösterilen ilgi yeni başlayanlar için önemli bir referans haline gelmiştir. VİOP üzerinde meydana gelen potansiyel bakımdan getiri fırsatlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar, VİOP piyasasındaki işlem esasları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü spot piyasalar ile türev piyasalar arasında bir takım önemli farklılıklar bulunmaktadır. Ancak doğru bir gözetim yapılması ile istenen sonuca ulaşmak mümkün hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir