Amerika’da Asgari Ücret, İş Fırsatları ve Masraflar

  • Aralık 20, 2019
  • (0)

Amerika’da yaşamak birçok insanın hayali konumundadır. Dışarıdan bakıldığında her anlamda çok güzel bir ülke gibi görünen Amerika, göründüğü kadar toz pembe bir ülke değildir. Amerika’da çalışan ve yaşayan birçok Türk bulunmaktadır. Bu yazımızda Amerika’da asgari ücret ne kadar ve Amerika’da yaşam nasıl sorularına yanıt vereceğiz.

Amerika’da Asgari Ücret

Amerika’nın çeşitli bölgelerinde farklı asgari ücret uygulamaları mevcuttur. Resmi olarak hükümet tarafından belirlenen asgari ücret miktarı, saat başı için 7,25 USD’dir. Eyaletlere göre farklılık gösteren asgari ücretin listesi aşağıda yer almaktadır.

Alabama – 7,25 Dolar
Alaska – 9,48 Dolar
Arizona – 11 Dolar
Arkansas – 9,5 Dolar
Kaliforniya – 12 Dolar
Colorado – 11,1 Dolar
Conneciut – 10, Dolar
Florida – 8,25 Dolar
Guan – 8,25 Dolar
Hawaii – 10,1 Dolar

amerikada iş fırsatları
amerikada iş fırsatları

Belirtilen ücretler, saatlik olarak ödenen ücretlerdir. Dünya ekonomisinin liderleri arasında yer alan Amerika’da alım gücü yüksek olduğu için ödenen asgari ücret yeterli olmaktadır.

Amerika’da İş Fırsatları ve Masraflar

Amerika’ya gitmek için biraz İngilizce bilmeniz yeterli olmaktadır. Bu ülkede yaşayan Türkler, inşaat işçisi, kurye, şoför ve yazılımcı olarak çalışmaktadır. Türkler arasında en yaygın olan meslekler bunlardır. Bunun yanında esnaf olarak hizmet veren Türkler de bulunmaktadır. Üniversite mezunuysanız ve dil biliyorsanız, asgari ücretten daha çok maaş alma fırsatınız bulunmaktadır.

Alım gücünün yüksek olduğu için yaşam ucuzdur. Amerika’da pahalı olan şeyler; kira ve eğitimdir. Ücretsiz eğitim olmadığı için özel okullara ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanında merkezi bir konumda ev tutmak isterseniz ortalama kira tutarları 1.000 USD civarındadır. Bu sebeple merkezden biraz daha uzak yerleri tercih etmeniz gerekmektedir. Araba fiyatları çok ucuz olduğu için birçok insan araba almakta ve bu şekilde seyahat etmektedir. Bu yüzden toplu taşıma araçları, çok az kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir