Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

  • Haziran 30, 2020
  • (0)

Son zamanların en gözde meslekleri arasında diş hekimliği ilk sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla diş hekimliğiyle alakalı olarak pek çok konuda merak ediliyor. Bu kapsamda diş hekimi maaşları ne kadar? Sorusu da yanıtını arayan bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Yine diş hekimi nasıl olunur? Sorusu da yanıtını aranılan bir soru olarak tanımlanıyor. İşte bu sorulara dair merak ettiğini tüm detaylar!

Diş Hekimi Nasıl Olunur?

Diş hekimi olmanın hayalini kuran çok sayıda genç bulunmaktadır. Peki diş hekimi nasıl olunur? Diş hekimi olabilmenin olmazsa olmaz şarttı elbette ki bir diş hekimliği fakültesinden mezun olmaktır. Diş hekimliği fakültesini kazanabilmek için üniversite sınavından sayısal puanınızın yeterli olması gerekmektedir. Ancak her şey diş hekimliği fakültesini kazanmakla bitmektedir. Diş hekimliği fakültesinin ilk 2 yılı teorik bilgilerin yoğun olarak sunulduğu eğitim dönemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diş hekimliği fakültesini kazanan diş hekimi adayları 3. Sınıfla birlikte uygulamalı derslere de başlamaktadır. Hazırlık sınıfı hariç olmak üzere diş hekimliği fakültesinin 5 yıllık bir eğitim dönemi bulunmaktadır. 3. Sınıftan sonra uygulamalı olarak eğitim gören diş hekimi adayları bu dönemde el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların içerisinde yer almaktadır.

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Kliniklerde staja başlayan diş hekimi adayları staj dönemini de başarılı bir şekilde tamamlamak zorundadır. Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra diş hekimleri uzman olmak isterlerse DUS sınavından başarılı olmak durumundadır. Görüldüğü üzere diş hekimi olabilmek için zorlu bir sürecin içerisinden geçmek şarttır. Bundan dolayı güncel diş hekimi maaşı ne kadar? Sorusunun sorulması da gayet olağandır.

Güncel Diş  Hekimi Maşları Ne Kadar?

Günümüz itibariyle diş hekimlerinin hem öze sektörde hem de kamu sektöründe etkili bir çalışma sahasına sahip oldukları bilinmektedir. Dolayısıyla güncel diş hekimi maaşları ne kadar? Denildiğinde karşımıza farklı seçenekler çıkmaktadır. Zira devlette diş hekimi maaşları faklıyken özel sektörde de diş hekimliği maaşlarının farklı olduğu bilinmektedir. Devlette diş hekimi maaşları ne kadar? 2020 yılı itibariyle mesleğe yeni başlamış bir diş hekimi 5 bin 750 TL maaş almaktadır. Devlette çalışan diğer diş hekimlerinin maaşları ise aşağıdaki gibi şekillenmektedir:

  • Meslekte ilk 5 yılı içerisinde yer alan diş hekimleri 5 bin 900 Türk Lirası maaş almaktadır.
  • Meslekte ilk 10 yılı içerisinde yer alan diş hekimleri 6 bin Türk Lirası maaş almaktadır.
  • Meslekte ilk 15 yılı içerisinde yer alan diş hekimleri 6 bin 200 Türk Lirası maaş almaktadır.
  • Meslekte ilk 20 yılı içerisinde yer alan diş hekimleri 6 bin 300 Türk Lirası maaş almaktadır.
  • Meslekte ilk 25 yılı içerisinde yer alan diş hekimleri 5 bin 500 Türk Lirası maaş almaktadır.

Devlette çalışan diş hekimlerinin maaşları pek çok kalem dahil olduktan sonra çok daha fazla olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir