Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

  • Ağustos 9, 2019
  • (0)

Hafta sonlarında başka banka kullanıcılarına EFT yoluyla para transferi yapmak isteyenlerin zaman zaman sordukları sorulardan birisi olan hafta sonu EFT yapılır mı? Sorusuna, bu yazımızda detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hafta sonu EFT nasıl yapılır? Böyle bir imkân var mı? Gibi benzer tüm sorulara, yazımızda aydınlatıcı bir şekilde cevap verdik.

EFT Nedir?

Öncelikle hafta sonu EFT yapılır mı? Sorusuna cevap vermeden önce, havale ile sıklıkla karıştırılması nedeniyle EFT nedir? Sorusuna cevap vererek, tam olarak bilgi vermiş olalım. EFT; İki farklı banka hesapları arasında yapılan para transferi işlemidir. Örnek verecek olursak, bir Ziraat Bankası hesabından Garanti bankası hesabına para gönderilmesi, EFT ile mümkündür.

Havale ise, aynı banka üzerinde bulunan hesaplar arasında yapılacak para transferidir. Her iki sistemde de para gönderimi, belirli bazı şartlara bağlı olarak yapılabilmektedir. EFT gönderimlerindeki temel şartlardan birisi, Merkez Bankası anlık onayıdır.

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Asıl sorumuz olan hafta sonu EFT olur mu? Sorusunun cevabına geçecek olursak, EFT işleminin Merkez Bankası onayından geçtiğini belirtmiştik. Merkez Bankası ve diğer bankalar kapalı olduğu için, hafta sonu EFT yapmak mümkün değildir. Aslında EFT’nin yapılması mümkün olsa da, para gönderilen hesaba mesai saatleri içerisinde belirlenen bir saatte geçmesi mümkündür. Yani para hafta sonu gönderilmiş olsa bile, hesaba ilk mesai gününün ilk saatlerinde geçmektedir. Gönderilen para hemen hesaptan düşülmeyip, işlemin yapılacağı anda hesaptan düşülmektedir.

EFT işlemlerini banka şubesinden yapan ve mobil ve internet bankacılığı gibi alanlarda işlem yapmayı bilmeyenler, işlemin sadece şube açıkken yapılabileceğini düşünmektedir. Oysa işlemelerin tamamının, mobil ve internet bankacılık kanalları üzerinden de yapılması mümkündür. Bu sayede, para mesai saatlerinde geçecek olsa bile hafta sonu bu kanallar üzerinden EFT emri verilebilmektedir.

EFT işlemlerinde gönderilen tutarın karşı tarafın hesabına hemen geçmesi için, hafta içi saat 10.00 ile 16.55 arasında yapılması gerekmektedir.

Bonus: Kolaylık

Şayet hafta sonu birisine acil para göndermeniz gerekiyorsa, karşıdaki kişiye cepbank yani cebe havale olarak da adlandırılan yöntemi kullanarak, haftanın hangi günü ve hangi saati olursa olsun hızlı bir şekilde belirli limitler dahilinde para gönderebilirsiniz.

Bankalarda bulunan günlük, haftalık ve aylık cebe havale limitleri bulunsa da, günlük 500 TL’ye kadar cebe havale yapmanız mümkün olmaktadır. Bunun için cebe havale yapacağınız kişinin aynı bankada hesabının olmasına gerek yoktur. Hatta, hiçbir banka hesabı olmadan dahi sadece SMS alma özelliği bulunan bir telefonun bulunması yeterlidir.

Cebe havale yapılan kişi gönderilen tutarı, kendisine gelen şifreyi, gönderen kişinin bankada kayıtlı telefon numarasını ve istenilen bilgileri girerek gönderilen tutarı, hangi bankadan gönderiliyorsa o bankanın herhangi bir ATM’sine giderek kartsız işlemler menüsünden çekebilmektedir.

Hafta sonu EFT olur mu? Konusu hakkında aklınıza takılanları, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir