İtfaiyeci Nasıl Olunur, İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar

 • Haziran 15, 2020
 • (0)

Pek çok insanın çocukluk hayalinde itfaiyeci olmak yok değildir. Özellikle üniformaları ve yardımseverlikle ön plana çıkıyor olmaları, bu mesleği cazip kılmaya yetmektedir. Elbette ki itfaiyeci olmak isteyenlerin karşısına birtakım kriterlerin de çıkıyor olması gayet olağandır. Bu noktada itfaiyeci nasıl olunur? İtfaiyeci maaşları ne kadardır? Gibi soruların da yanıtları merak edilmektedir. Biz de sizler için bu soruların yanıtlarına ayrıntılarıyla yer vermedik. İşte tüm detaylar!

İtfaiyeci Olmak

İtfaiyeci olabilmek için bazı ön koşulları yerine getirmek şarttır. Bu kapsamda ön koşulu sağlayanların İtfaiyeci sınavlarına başvurma hakları bulunmaktadır. Öncelikli olarak itfaiyeci olmak isteyenler Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olmaları şattır. Sadece bu sınava girmek yeterli olmamaktadır. Bununla birlikte ilgili sınavdan belirli bir puanın üzerinden bir puan almak şarttır. Şayet itfaiyeci adayı erkekse askerlik ile herhangi bir ilişik durumunun bulunmaması gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında İtfaiyeci nasıl olunur? Sorusuna yanıt verirken itfaiyeci şartlarını maddeler halinde sıralamak önemlidir.

 İtfaiyeci Nasıl Olunur, İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar

İtfaiyeci Olmak İsteyenlerden Hangi Şartlar İsteniyor?

Elbette ki itfaiyeci olmak isteyenlerden birtakım kriterlerin istenmesi gayet olağan bir durumdur. Şimdi itfaiyeci olma şartları nelerdir? Sorusuna yanıt verelim!

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Erkek adayların hiçbir şekilde askerlikle bir ilgisinin kalmamış olması gerekmektedir
 • KPSS puanı olarak en az 70 puan almış olmak
 • Kamu haklarından hiçbir şekilde mahrum edilmemiş olmak
 • Adayın daha önceden herhangi bir suç kaydının bulunmaması
 • 30 yaşından gün almamış olmak
 • Sağlık bakımından itfaiyecinin gerekli gördüğü özellikleri kapsıyor olmak
 • Sürücü belgesine sahip olmak
 • Üniversite mezunlarında Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Besyo mezunları önceliklidir

Sıralanan bu özellikleri kapsayan adayların itfaiyeci olmak için başvurma hakları bulunmaktadır. Elbette ki itfaiyeciliğin güç şartlar altında çalışmayı gerekli kıldığı düşünüldüğünde psikolojik olarak da adayların bu mesleğe hazır olmaları şarttır.

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadardır?

İtfaiyeci olmak kariyer hedefine sahip olan adaylar için itfaiyeci maaşlarının ne kadar olduğu yanıtı merak edilen bir sorudur? Bu kapsamda itfaiyecilerin maaşlarının kıdemleriyle doğrudan ilgili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı mesleğe yeni başlamış bir itfaiyecinin 3 bin 900 TL civarında bir maaş aldığını söyleyebiliriz. Elbette ki itfaiyecilerin kıdem ve dereceleri arttıkça almış oldukları maaş miktarı da artmaktadır. 7/1 derecesine sahip olan bir itfaiye erinin 4 bin TL civarında maaş aldığını söyleyebiliriz. 4/1 derecesine sahip olan bir itfaiyecinin de 4 bin 500 TL maaş aldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir