Öğretmen Nasıl Olunur? Güncel Öğretmen Maşları

  • Haziran 17, 2020
  • (0)

Birine bir şey öğretmek, öğretmen rolünde olmak ve topluma yararlı bir şeyler yapmak elbette ki hemen herkesi memnun eder. Öğretmenlik mesleği bütün bu unsuları içerisine alan ve oldukça saygın bir meslek olarak karşımıza çıkar. Zira insanlara fark katan dokunuşlara imza atan öğretmenler bir ömür boyu unutulmazlar. Bundan dolayı çok sayıda öğrencinin de hayalinde öğretmen olmak vardır. Peki öğretmen nasıl olunur? Öğretmen olabilmek için başvuru şartları nelerdir? Dahası öğretmen maaşları ne kadardır? Gibi soruların yanıtları bu yazımızda yer alıyor. İşte ayrıntılar!

Öğretmen Nasıl Olunur?

Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri vasıtasıyla verilen 4 yıllık lisans eğitimi almak öğretmen nasıl olunur? Sorusuna yanıt niteliğindedir. Burada dikkat edilecek en temel hususu her branşın kendi bölümünden mezun olanlardan oluşmasıdır. Mesele Türkçe öğretmeni olarak çalışacaksanız; bir üniversitenin Eğitim Fakültesinin Türkçe Öğretmenliği Anabilim Dalından ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun olmanız gerekmektedir. Bu durum diğer bölümler için de geçerli olmaktadır.

Günümüz itibariyle öğretmen olmak için sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterli değildir. Bununla birlikte öğretmen adaylarının 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında Kamu Personeli Sınavına girmeleri şarttır. Bu noktada Kamu Personeli Sınavının temelde iki farklı bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlar genel yetenek – genel kültür ve Eğitim Bilimleri sınavlarıdır. Her iki sınavdan da iyi bir puan almak, öğretmen olabilmenin ön koşulu olarak kabul edilmektedir.

Son zamanlarda yapılan değişikliklere paralel olarak öğretmen adaylar 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra KPSS’ye girmek durumundadır. Bu sınavdan yüksek bir puan almak da öğretmen olmaya yetmemektedir. Bu sınav sonrasında sözlü mülakat sınavlarına giren öğretmen adayları, bu mülakattan da başarılı olmak durumundadır. Esasında sözlü mülakat sınavlarının objektiflikten uzak olması kimi zaman tartışma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Mülakatta sadece sorulan sorulara doğru yanıt verilip verilmediğine değil aynı zamanda öğretmen adayının iletişim becerisine de bakılmaktadır.

2020 Öğretmen Maaşları Ne Kadardır?

Görüldüğü üzere öğretmen olmak hiç de kolay bir iş değildir. Bundan dolayı öğretmen maaşları ne kadardır? Sorusunun sıklıkla sorulması da mümkün olmaktadır. 2020 öğretmen maaşları söz konusu olduğunda enflasyon oranında verilen zamlardan sonraki son maaş durumu karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda en düşük öğretmen maaşı 2019 yılı itibariyle 3.804 Türk Lirasıyla 2020 yılı itibariyle en düşük öğretmen maaşının 4.013 Türk Lirasına yükseltildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte öğretmenlerin alacağı ek ders ödemeleri sayesinde maaşlarının ortalama 5 bin Türk Lirası civarında olabileceğini de rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir