Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Maaşları

 • Haziran 18, 2020
 • (0)

Sağlık alanın olmazsa olmaz meslekleri arasında elbette ki hemşirelik yer alıyor. Özellikle hasta bakım hizmetleri söz konusu olduğunda ve rutin kontroller söz konusu olduğunda hemşirelerin hayati derecede etkili olduğu biliniyor. Bu kapsamda hemşire nedir? Sorusunun yanıtı vermek en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Yine hemşire nasıl olunur? Sorusu da bu mesleği seçmeyi düşünen insanların sıklıkla sordukları bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki hemşire maaşları ne kadardır? Sorusu da sıklıkla sorula bir soru olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu sorulara dair merak edilen tüm ayrıntılar!

Hemşire Nedir? Kime Denir?

Doktor tarafından uygulanan tedavinin etkili bir şekilde devam ettirilmesini sağlayan, bazı denetimleri ve kontrolleri yapanlar hemşire nedir? Sorusuna yanıt niteliğindedir. Hastanelerde hastaların tedavi sürecine olumlu katkılar sunan kimselere hemşire denir. Yine bir doktorun uyguladığı tedavileri takip eden ve gerekli müdahaleleri planlı olarak yapan kimselere hemşire denilmektedir. Görüldüğü üzere hemşireler hastaların tedavi süreçlerine son derece olumlu yönde katkılar sunabilen kimselerdir. Bundan dolayı bir sağlık kurumunun olmazsa olmaz meslekleri arasında hemşirelik de yer almaktadır.

Hemşire Nasıl Olunur? Hemşire Maaşları | Hemşire Nedir? Kime Denir?

Hemşire Nasıl Olunur?

Yakın zamana kadar sadece Sağlık Meslek Liselerinden mezun oluyor olmak hemşire olmak için yeterli görünüyordu. Günümüz itibariyle hemşire nasıl olunur? Sorusuna yanıt verecek olursak; hemşirelik alanıyla ilgili en az 2 yıllık ön lisans okumuş kimseler hemşire olabilir, yanıtını verebiliriz. Bununla birlikte hemşirelik mesleğinin temelde 3 farklı alana ayrıldığını ifade edebiliriz. Bunlar:

 • Hemşire Yarımcısı
 • Ebe Yardımcısı
 • Sağlık Bakım Teknisyeni

Sıralanan bu alanlar hemşirelik kariyerine giden yolda önemli basamaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlarda çalışabilecek olanlar en az 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin Üniversitelerin Hemşirelik Yüksekokulundan mezun olmaları şart şarttır. Bütün bu bilgilerin yanı sıra hemşirelik mesleğinde kariyer yapmak isteyenler için çok sayıda farklı kurs ve seminer çalışmalarından söz edebiliriz. Bu kapsamda alanlarında uzman olan personellerin çok daha fazla maaş alıyor olmaları da gayet doğaldır.

Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

2020 yılı itibariyle hemşire maaşlarının güncellendiği bilinmektedir. Bu kapsamda hemşire maaşları ne kadardır? Sorusu kapsamında ayrıntılı bir yanıtı aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır.

 • 8/1 derecesinde olan bir hemşire 4 bin 500 Türk Lirası maaş almaktadır.
 • 6/3 derecesinde olan bir hemşire 4 bin 600 Türk Lirası maaş almaktadır.
 • 4/2 derecesinde olan bir hemşire 4 bin 850 Türk Lirası maaş almaktadır.
 • 2/1 derecesinde olan bir hemşire 5 bin T Türk Lirası maaş almaktadır.
 • 1/3 derecesinde olan bir hemşire 5 bin 150 Türk Lirası maaş almaktadır.
 • ¼ derecesinde olan bir hemşire 5 bin 250 Türk Lirası maaş almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir