PTT Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

  • Temmuz 19, 2019
  • (0)

PTT tarafından müşterilerine sunulan hizmetlerden birisi olan PTT kart nedir? PTT kart nasıl kullanılır? sorularına cevap bulacağınız bu yazımızda, aynı zamanda PTT kart ile ilgili farklı bilgilere de yer verdik.

PTT Kart Nedir?

PTT’de posta çeki hesabı olan tüm müşterilerin yararına sunulan ve diğer banka kartlarıyla yapılabilecek tüm işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan banka kartıdır diyerek, PTT kart nedir? Sorusuna anlaşılır bir cevap verebiliriz.

Bu karta sahip olan PTT müşterileri, PTT hesaplarında bulunan varlıklarıyla ilgili birçok işlemi ATM üzerinden yapabilmektedir. Tıpkı normal bankalarda bulunan hesaplarınız için temin ettiğiniz banka yani ATM kartlarından yaptığınız işlemler gibi, PTT’den alacağınız bu kartla da farklı işlemler yapabilmeniz mümkündür.

PTT Kart Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki işlemleri ve daha fazlasını, alacağınız kart ile yapmanız mümkündür.

  • ATM’ler üzerinden, hesabınızda bulunan miktar kadar günün her saatinde nakit para çekebilirsiniz.
  • Günlük hayatta yapacağınız alışverişlerinizin ödemesini, bu kart ile yapmanız mümkündür.
  • İnternet alışverişlerine açtırmanız halinde, internetten yapacağınız alışverişlerin ödemesinde kullanabilirsiniz.
  • Tüm faturalarınızı ödeyebilir, faturalarınız için otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz.
  • Kendinizin ya da bir başkasının faturasız cep telefonuna, cep Lira yükleyebilirsiniz.

PTT Kart Nasıl Temin Edilir?

PTT tarafından sunulan bu hizmetten yararlanabilmek için, öncelikle bir Posta Çeki Hesabı açtırmanız gerekmektedir. PTT’den açtıracağınız Posta çeki hesabından sonra, PTTKart başvurusu yaparak, birkaç dakika içerisinde karta sahip olabilirsiniz.

Normal banka kartlarında olduğu gibi, kartınızı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey, ATM üzerinden aktivasyon adımlarını tamamlamaktır. Alacağınız kart için sizden herhangi bir ücret alınmamakta olup, kartın yıllık ya da aylık aidatı gibi bir ödemesi de bulunmamaktadır.

Bunun dışında, ön ödemeli PTTKart adıyla, sosyal yardım alan vatandaşlara yani ihtiyaç sahiplerine kart verilmektedir. Sosyal yardımları PTT üzerinden yapılan vatandaşların, ön ödemeli PttKart’a sahip olmaları, yapılan yardımları alabilmeleri için gereklidir. Erkekler için mavi ve kadınlar için pembe renklerde verilen ön ödemeli karta daha önceden sahip olmayan vatandaşlara, alacakları ilk sosyal yardımla birlikte bu kartlarda verilmektedir. Kartı aldıktan sonra verilecek tüm nakdi sosyal yardımlar, bu kadar ile kullanılmaktadır.

PTT Kart nedir, Nasıl kullanılır?

PTT Bonus Kredi Kartı

Aktif bankacılığa kısmen de olsa adım atan PTT, aynı zamanda PTT Bonus Kredi kartı adı altında müşterilerine kredi kartı hizmeti de vermektedir. Alacağınız kredi kartını alışverişlerinizde kullanabilir, nakit çekebilir ve Bonus imkânlarının tamamından yararlanabilirsiniz. Sunulan kredi kartına sahip olmak için başvurunuzu PTT şubelerinden yapabilirsiniz.

Kredi kartı başvurunuzun onaylanmasının ardından elinize ulaştıktan sonra, 444 1 788 numaralı PTT müşteri hizmetleri numarasını arayarak kart şifrenizi belirlemeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra 3290 numaralı SMS hattına SİFRE yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak 4 haneli istediğiniz şifreyi yazıp, yeniden bir boşluk bıraktıktan sonra kart numaranızın son 4 hanesini ve CV güvenlik kodunu göndererek, kart şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Alacağınız kredi kartı için ilk yılda herhangi bir ücret alınmamakla birlikte, sonraki yıllar güncel kredi kartı aidatları alınmaktadır.

PTT kart nedir? PTT kart nasıl kullanılır? sorularına cevap verdik. Kart hakkında merak ettiğiniz farklı konuları, yorum kısmından bize ileterek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir