Radyolog Maaşları Ne Kadar?

  • Temmuz 3, 2020
  • (0)

Günümüz itibariyle çalışma şartları oldukça güç olan radyologlar sağlık sektörünün en kritik alanında hizmet sunmaktadır. Bundan dolayı radyolog maaşları ne kadar? Sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu kapsamda 2020 radyolog maaşları, çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte son zamanlarda radyolog nasıl olunur? Sorusu da sıklıkla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İşte sıralanan bu sorulara dair tüm merak edilenler!

Nasıl Radyolog Olunur?

Radyolog olmak isteyenler için zorlu bir sürecin olduğu bilinmektedir. Tıp eğitiminin bir kolu olan radyoloji bölümü radyologların mezun olduklar bölümdür. Üniversite öğrenimini sırasında radyologlar ilk yıllarda daha çok teorik derslere ağırlık vermektedir. Son iki yılda ise daha çok uygulamalı eğitimlere dahil olan radyologlar, oldukça zor bir süreç sonrasında bu mesleği yapabilmeye hak kazanırlar. Esasında radyolog nasıl olunur? Sorusuna TUS sınavında başarılı olanlar radyolog olur, şeklinde yanıt verebiliriz.

TUS sınavı uzmanlık gerektiren bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sınavda başarılı olan radyologlar, artık rahatlıkla mesleklerini yapabilirler. Genel olarak radyologların hastalıkların teşhisi noktasında son derece etkili görevliler olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Alanında ihtisas kazanmış olan radyologlar, ultrason dahil olmak üzere manyetik rezonans, Deoopler ile BT gibi cihazları kullanabilecek bir yeterliliğe sahip olmaktadır. Bu sayede hastalıklarla mücadelede noktasında son derece etki bir hizmet sunan radyologlar ne kadar maaş alır? Sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Radyolog Maaşları Ne Kadar?

2020 Radyolog Maaşları Ne Kadar?

Günümüz itibariyle radyolog maaşları ne kadar? Dediğimizde karşımıza 8 bin Türk Lirasından 15 bin Türk Lirasına kadar farklı maaş seçenekleri çıkmaktadır. Zira radyologlar sadece kamu hastanelerinde değil özel hastanelerde de çalışmaktadır. Oldukça zor bir çalışma mesaileri bulunan radyologlar, yüksek maaş alan mesleklere dahil olmaktadır. Radyologlar hastanelerin olmazsa olmaz görevlileri aralarında yer aldıkları için radyologların iş bulmaları da oldukça kolaydır.

Devlette çalışan radyolog maaşları mesleğe yeni başlayanlar için 5 bin Türk Lirası kadardır. Ancak bu maaşa aile ve çocuk yardımı ile döner sermaye gibi kalemler de eklendiğinde mesleğe yeni başlayanların maaşları 7 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte devlette çalışma yılı fazla olan radyologların ortalama olarak 10 bin Türk Lirası maaş aldıklarını da söylemek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kendilerini geliştirmiş ve uzmanlaşmış olan radyologların çok daha fazla miktarda maaş aldıklarını söyleyebiliriz.  Elbette ki özelde çalışan radyolog maaşları da ortalama 8 bin Türk Lirası kadardır. Bu kapsamda alanında uzmanlaşan radyologların 15 bin Türk Lirası kadar maaş aldıklarını söylemek de mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir