Psikolog Nasıl Olunur? Psikolog Maaşları Ne Kadar?

  • Temmuz 4, 2020
  • (0)

İnsanlarla iletişim kurmayı sevenler açısından mükemmel bir meslek tercihi olarak karşımıza psikolog çıkıyor. İnsan davranışlarının kökenine inerek, insan psikolojisini anlamaya çalışan ve psikolojik sorunların tedavisinde rol oynayan mesleki kariyere psikolog adı verilmektedir. Yakın zamandan bu yana psikologlara duyulan ilgide artış kaydediliyor. Bu durum beraberinde psikolog nasıl olunur? Sorusunu da getiriyor. Bununla birlikte mesleki kariyer hedefinde psikolog mesleği bulunanlar da psikolog maaşları ne kadar? Sorusu da karşımıza çıkmaktadır. İşte bu tarz sorulara verilen en net yanıtlar!

Nasıl Psikolog Olunur?

Elbette ki psikolog olmayı isteyenler açısından psikolog nasıl olunur? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bu kapsamda ülkemizde psikolog olabilmek için özellikle sözel yetenek alanında akademik bir başarıya sahip olmak gerekmektedir. Sosyal ve temel bilimler alanında başarılı olan bireyler psikolog olmak konusunda önemli bir kazanıma da sahiptirler. Bu noktada üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olanlar, psikolog olmaya hak kazanırlar. Bu kapsamda psikolog eğitimin yıllık bir lisans eğitimini içerdiği bilinmektedir. Psikoloji alanı öğrencilerini zorlu bir 4 yıl beklemektedir.

Psikolog Nasıl Olunur? Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikoloji eğitiminin oldukça zorlu bir süreci içerdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda psikolog olabilmeyi hedefleyen adaylar, bu zorlu 4 yıllık lisans eğitimini başarıyla tamamlamak durumundadır. İlk 2 yıllık eğitim genellikle teorik derslerin hakim olduğu derslerden oluşmaktadır. Son iki yıla ait dersler ise genellikle uygulamaya dayalı dersler olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette ki son yıllarda psikolog adayları alanlarında uzmanlaşmak için birtakım ek dersler de almaktadır. Günümüz itibariyle psikologların hem özel sektörde hem de devlette oldukça geniş kapsamlı bir çalışma olanağının bulunduğu bilinmektedir. İşte hem devlette hem de özelde çalışan psikologlara ait maaş bilgileri!

Güncel Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Günümüz koşullarında psikologlar çalıştıkları sektöre göre farklı maaşlar alabilmektedir. Güncel psikolog maaşları ne kadar? Sorusuna devlette çalışan psikologlara ayrı, özelde çalışan psikologlara ayrı yanıt verebiliriz. Bu kapsamda devlette çalışan psikolog maaşları ortalama olarak 4 bin 400 TL olarak tespit edilmiştir. Ancak bu maaş miktarı mesleğe yeni başlamış olan psikologlar için geçerli olan bir maaştır. Bununla birlikte deneyimli bir psikologun devlette alacağı maaş ise 5 bin 100 TL kadardır. Bununla birlikte uzmanlaşan psikologların maaşlarının da 7 bin TL kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Özelde çalışan psikolog maaşları mesleğe yeni başlamış bir psikolog için 3 bin 500 Türk Lirası civarındadır. Daha deneyimli psikologların ise 4 bin ile 5 bin TL arasında bir maaş alabildikleri bilinmektedir. Elbette ki özel sektörde çalışan psikologların maaşları çalıştıkları kuruma göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu kapsamda uzman bir psikologun 8 bin TL civarında maaş alabildiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir