Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Her ne kadar günümüzde araba almak zor olsa da bankalardan çektiğimiz krediler ve birikimlerimiz sayesinde bir şekilde alabiliyoruz. Özellikle aile babalarının vazgeçilmezi olan arabalar, yürüyen masraf olsalar da sonuçta hayatın zorlu koşturmasında büyük kolaylık sağlayabiliyorlar. Ama maalesef dediğimiz gibi birbirinden lüks marka arabalara aşık olsak da ülkemizde uygulanan vergilerden dolayı araba almak bir hayli zor. Lakin bankaların müşterilerine hazırladığı özel taşıt kredileri adeta imdat gibi yetişiyor. Binlerce vatandaş tarafından tercih edilen bankaların taşıt kredileri vatandaşların hızlıca araba sahibi olmalarına imkan sağlıyor. Fakat bankaların her araba almak isteyene de taşıt kredisi vermediğini bilmek gerekiyor. Zira bankalar vatandaşlara kredi verebilmek için bazı şartların yerine getirilmesini istiyorlar. Ayrıca şartlar yerine getirilse de kredileri sadece ödemeye gücü olanların kullanması gerekiyor. Şayet ödemeye gücünüz varsa bankaların size sunduğu sıfır taşıt kredisi veya ikinci el taşıt kredisinden birisini tercih edebilirsiniz.

Sıfır Taşıt Kredisi Nedir?

Sıfır taşıt kredisi, adından da anlaşılacağı üzere bankaların sıfır model araba almak isteyen vatandaşlar için hazırladıkları kredi kampanyalarıdır. Lakin tabii ki hem ödeme olarak hem de bankalar tarafından istenilen şartlar olarak ikinci el taşıt kredisine göre oldukça fazla baş ağrıtan kredi türüdür. Sıfır taşıt kredisi için ortalama 48 ay vade sunan bankalar, ikinci el taşıt kredisinde olduğu gibi sıfır taşıt kredisinde özel durumlar hariç kefil şartı aramıyorlar.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

İkinci el taşıt kredisi, bütçesi ikinci el araçlara yeten vatandaşlar için oluşturulmuş kredilerdir. Bankaların sıfır taşıt kredisine göre ikinci el taşıt kredilerine kolaylıklar sağladığı da söylenebilir. Özellikle kredi başvurusunda aranan şartlar konusunda biraz daha yumuşak davranmayı tercih eden bankalar, tıpkı sıfır taşıt kredisinde olduğu gibi bu kredi türüne de 48 aya kadar vade yapabiliyorlar. Lakin bu kredi paketlerinin kullanılabilmesi için kefil şartı konabiliyor.

Taşıt Kredisi Veren En Uygun Bankalar

Taşıt kredisini her banka verse de tabii ki bazı bankalar özellikle faiz konusunda şeffaf davranabiliyorlar. Bundan dolayı da haliyle vatandaşlar taşıt kredisi için hangi bankayı kullanacaklarını bilmiyorlar. O zaman bu bilinmezliğe bir son vererek en uygun taşıt kredisi veren bankayı söyleyelim; Garanti Bankası. Çünkü Garanti Bankası özellikle ikinci el taşıt kredilerinde uyguladığı faizleri minimumda tutarak müşterilerinin bu krediden faydalanmalarına olanak sağlıyor.

Taşıt Kredisi İçin Gereken Belgeler

Öncelikle belirtmekte fayda var ki taşıt kredi için her banka farklı farklı belgeler isteyebiliyor. Ayrıca taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce sizin alacağınız arabayı belirlemiş olmanız gerekiyor. Çünkü taşıt kredisi için gereken belgeler arasında alınacak aracın ruhsatı da var. Her banka farklı belgeler istiyor desek de bütün bankaların istediği bazı belgeler aynı. Taşıt kredisi alacak kişinin T.C. kimliği fotokopisi, gelir belgesi (maaş bordrosu) fotokopisi, alınacak aracın ruhsatı, fatura ya da noter tarafından onaylanmış satış belgesi. Bütün bu belgeleri ve kredi alacağınız bankanın istediği özel belgeleri hazırlayıp başvuruda bulunabilirsiniz. Kredi onay süreci yine bankadan bankaya değişmekle beraber ortalama 24-48 saat arasında sonuçlanıyor.

Comments (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir