Astsubay Nasıl Olunur? Astsubay Maaşları Ne Kadar?

  • Haziran 20, 2020
  • (0)

Elbette ki ülkemizde askerlik mesleği söz konusu olduğunda akan sular duruyor. Zira bu mesleği yapmayı gönülden isteyenlerin sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Bu durum ise doğal olarak Astsubay nasıl olunur? Sorusunun sıklıkla sorulmasına neden oluyor. Ayrıca elbette ki Astsubayların aldıkları maaşlar da önemli bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. Tam da bu noktada Astsubay maaşları ne kadar? Sorusu da sıklıkla dillendiriliyor. İşte bu soruların ayrıntıları!

Astsubaylık Türk Silahlı Kuvvetlerinde en önemli rütbeler arasında yer alıyor. Çünkü TSK bünyesinde yer alan astsubaylar, tam anlamıyla silahlı kuvvetlerimizin etkili bir şekilde işleyişini mümkün kılıyor. Genel olarak astsubaylık rütbesinin NATO bünyesine dahil olan ordularda mevcut olan bir rütbe olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemizde Kara Kuvvetleri Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri bünyesinde bir Jandarma bünyesinde astsubayların hizmet sundukları bilinmektedir. Tam da bu noktada astsubaylık mesleğinin ilkokul yıllarından bu yana merak edilen bir meslek olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Astsubay Nasıl Olunur? Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubay Nasıl Olunur?

Ülkemizde astsubay olmak isteyenler öncelikli olarak hangi kuvvet komutanlığında görev almayı istediklerine karar vermek durumundadır. Bu sorunun yanıtına göre astsubay nasıl olunur? Sorusu da yanıtını bulacaktır. Öncelikli olarak astsubay olabilmek için başvuracağınız kuvvet komutanlığını belirlemelisiniz. Mesele Kara Kuvvetleri bünyesinde bir astsubay olmayı istiyorsanız, Kara Kuvvetlerince yayınlanacak olan başvuru şartlarını öğrenmelisiniz. Bu durum diğer kuvvet komutanlıkları için de geçerlidir. Sözleşmeli bir şekilde Muvazzaf bir Astsubay olabilmek için kuvvet komutanlıklarının alım ilanlarını yakından takip etmelisiniz.

Elbette ki astsubay olabilmek için birtakım genel kriterlerden söz etmek mümkün olmaktadır. bu şartları aşağıda sıralanan temel kriterler olarak sınıflandırabiliriz:

  • Genel Şartlar
  • Sağlık Şartları
  • Sosyal Durum Şartları
  • Ahlak ve Karakter Şartları

Astsubay olmak isteyenlerden oldukça ayrıntılı kriterlerin istenildiği bilinmektedir. Bu kapsamda astsubay olma şartları dönem dönemde güncellenmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubaylık mesleği, gururlu, onurlu bir meslek olduğu kadar zor bir meslekti de! Bundan dolayı astsubay maaşları ne kadar? Sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. İşte ayrıntılar!

Genel olarak astsubay maaşlarının 6 bin Türk Lirası ile 8 bin Türk Lirası arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu noktada astsubayların görev yaptıkları bölgelere göre ve çalıştıkları kuvvet komutanlığına göre farklı maaş aldıkları bilinmektedir. Mesela doğu bölgesinde görev yapan astsubayların ortalama 1000 ya da 1500 Türk Lirası arasında maaş farkı aldıklarını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra birtakım tazminatların da astsubay maaşlarına olumlu katkı sunduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir