Avukat Nasıl Olunur? Avukat Maaşları Ne Kadar?

  • Temmuz 5, 2020
  • (0)

Adaletin dağıtılmasında hayati bir etkiye sahip olan avukatlar, savunmanın temel dinamiğidir. Savunma olmadan adaletin tecelli etmesi mümkün olmayacağı için her aman avukatlık mesleği ön planda yer almaktadır. Bundan dolayı avukat nasıl olunur? Tarzındaki soruların sayısı da artmaktadır. Zira avukat olmak isteyenler ilk önce bu sorunun yanıtını öğrenmek durumundadır. Yine avukat maaşları ne kadar? Sorusu da yanıtı merakla beklenen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte Ayrıntılar!

Avukat olabilmek için mutlaka etkili bir iletişim becerisinin bulunması şarttır. Bununla birlikte girişim ruhuna sahip ve farklı bakış açılarını ortaya koyabilen bireyler avukatlık mesleğinde başarılı olmaktadır. Ayrıca avukatlık mesleğine yatkın olan bireyler genellikle konuşmayı seven ve adalete önem veren bireylerden oluşmaktadır. Bu kapsamda nasıl avukat olunur? Sorusunu da belirttiğimiz özelliklere sahip bireyler sıklıkla sormaktadır. İşte bu sorunun yanıtı!

Nasıl Avukat Olunur?

Günümüz şartlarında nasıl avukat olunur? 4 yıllık Hukuk Fakültesinden mezun olan bireyler avukatlık kapısını sonuna kadar ararlar. Bundan dolayı avukat olmak isteyenler mutlaka üniversitelerin bünyesinde yer alan Hukuk Fakültelerinden mezun olması şarttır. Ancak 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında avukatlık ruhsatı alabilen kişiler avukat olabilme yeterliliğine sahip olurlar. Bununla birlikte adalet meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra dikey geçiş sınavı neticesinde hukuk fakültelerine yerleşen bireyler de mezun olduklarında avukat olabilirler.

 Avukat Maaşları Ne Kadar?

Hukuk Fakültesinde eğitim gören öğrencileri zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Bu kapsamda öğrencilerin sosyoloji, tarih, mantık, Türkçe gibi derslere girmeleri zorunludur. Yine hukuk alanında pek çok farklı derste Hukuk Fakültelerinde verilmektedir. Hukuk Fakültesinden mezun olan bireyler avukatlık bilincini geliştirmeleri için 1 yıllık staj dönemine dahil olurlar. Dolayısıyla avukat olmak isteyenler, bu staj dönemini de başarılı bir şekilde tamamlamak durumundadır.

Güncel Avukatlık Maaşları Ne Kadar?

Avukatlık mesleğini düşünen bireyler açısından avukat maaşları ne kadar? Sorusunun yanıtını aramak gayet mantıklıdır. Bu noktada güncel avukatlık maaşları çalışılan kurumun özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Zira özelde çalışan avukatların maaşlarıyla kamuda çalışan avukatların maaşlarının farklılık gösterdiği bilinmektedir. Mesleğe yeni başlamış ve özelde çalışan avukat maaşları 3 bin 800 Türk Lirası civarındadır.

Özelde çalışan avukatlar 8 bin 500 TL kadar maaş da alabilmektedir. Elbette ki ilerleyen süreçte büyük davalara bakan avukatların 20 bin hatta 30 bin TL civarında maaşlar alabilecekleri de unutulmamalıdır. Devlette çalışan avukat maaşları 4 bin 500 TL’den başlamaktadır. Sonrasında aylın alınan avukat maaşlarının miktarı, 9 bin Türk Lirasına kadar da çıkabilmektedir. Bu maaş miktarlarına ek ödeme kalemleri de eklenildiğinde devlette çalışan avukat maaşlarının çok daha fazla olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir