Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Ne Demektir?

  • Eylül 1, 2019
  • (0)

Ekonomi piyasaları ile yakından ilgilenenlere yabancı gelmeyen Ayı piyasası ve Boğa piyasası kavramları, ekonomiyle fazla ilgisi olmayanlara tuhaf tanımlamalar olarak gelse de bu isimlerin verilmesinin dahi farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu yazımızda bu nedenleri ve Ayı piyasası ve Boğa piyasası ne demektir? Sorusunun cevaplarını sizler için paylaştık.

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Ne Demektir?

Ayı Piyasası Ne Demektir?

Kavramları ayrı ayrı değerlendirerek öncelikle ayı piyasası ne demektir? Sorusuna cevap verecek olursak; genel bir ifadeyle ekonomi piyasalarının düşüş içerisinde olduğunu ve olacağını ifade eden bir tanımdır. Fiyatlar düşmüş olsa bile, daha uzun süre düşüş gözlemleneceğinin ifade edilmesi için bu kavram kullanılmaktadır.

Piyasaların bu piyasaya girdiğinden bahsetmek için, öncelikle piyasaların ana trendinin yönünün aşağı doğru olduğundan bahsetmek gerekir. Piyasaların ayı piyasasına girmesinin ardından düşüşlerin ne kadar daha devam edeceği bilinmese de, uzun süreli bir düşüş söz konusudur.

Bu piyasanın etki ettiği ürünlere olan taleplerde, önemli ölçüde düşüş yaşanır.

Borsa Ayı Piyasası ve Altın Ayı Piyasası

Altın piyasasında, önemli düşüşlerin gözlemlendiği bir dönemde fiyatların düşüşün uzun süre devam edeceğini ifade eder. Fiyatlardaki aşağı yönlü düşüşün %20 oranında olması, piyasanın ayı piyasası kavramına denk geldiğini ifade eder.

Borsa ayı piyasasında da, durum yine aynıdır. Hisse senedi ve diğer unsurların en az %20 oranında düşüş göstermesi ve bu düşüşün devam edecek olması, borsa için söyleyecek benzer bir kavramdır.

Ayı Tuzağı: Fiyatların düşüşe geçmesinin, belirli etkenlere göre kısa sürmesi halidir. Yatırımcılar piyasaların ayı piyasasına girdiğini düşünerek yatırım yaptıklarında, piyasaların yeniden yükselişe geçmesini temsil eder.

Boğa Piyasası Ne Demektir?

Boğa piyasası ise, yukarıda bahsettiğimiz ayı piyasasının tam tersine karşılık gelen bir durumun ortaya çıkmasıdır. Yani bu terimde, yine piyasa trendleriyle alakalıdır. Terimin kullanılmasının nedeni, boğaların saldırdıklarında saldırdığı nesneyi boynuzlarıyla yükseğe kaldırmasındır. Yani boğanın kaldırma gücüyle, piyasalara bir anlam verilmiştir.

Tıpkı ayı simgesinin kullanıldığı piyasa da olduğu gibi, boğa piyasasında da piyasaların yukarı bir trendle yükselmesi ve bu yükselmenin uzun süreli olacağının ifade edilmesidir. Bu piyasanın oluşması için, yükselmenin bir süre %20 oranı ya da üzerinde olması gerekmektedir.

Boğa Piyasasının Aşamaları

Toplama Aşaması: Zarar eden yatırımcıların değerinden aşağıya sattıkları malların, daha büyük başka yatırımcılar tarafından satın alınarak toplandığı ilk aşamadır. Toplama işlemi, ortada belli bir yükselişin olmadığı dönemde yapılır.

Alım Dalgası: Bu aşamada artık piyasalar durulmuş ve yükselme başlamamış olsa da belirtileri görülmüştür. Bu aşama esnasında, küçük yatırımcılarda bu dalgaya dahil olmaktadır.

Doygunluk: Hacim artışları artmış ve boğa piyasası hakimiyeti başlamıştır. Bu süreçte piyasalar artık alım yönünden, belirli bir doygunluğa ulaşmış durumdadır. Bu durumda alıcı sayısı da azalmaktadır ve piyasalarda sert bir düşüşün yaşanması beklenir.

Kısacası ayı piyasası ve boğa piyasası, Forex ve tüm ekonomik verilerin yukarı ya da aşağı trendde seyretmesini ifade eden sözcüklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir