Çince Öğrenmek Zor Mu? Çince Hakkında Bilgiler

  • Ağustos 9, 2020
  • (0)

Yakın zamandan bu yana Çince öğrenmek konusunda talebin artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Özellikle Çince öğrenmek zor mu? Sorusunun yanıtını merak edenlerin sayısı da her geçen gün artış göstermektedir. Esasında genel olarak Çince öğrenmek zor mudur? ‘’evet’’ zordur şeklinde bir yanıt vermek mümkün olmaktadır. Zira Çince öğrenmenin günümüz koşullarında gerçekten de zor bir eylem olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Üstelik Çince konusunda eğitim veren kurumların sayısı pek de fazla değildir. Bu durum elbette ki Çinceyi zorlaştıran unsurların başında yer alır. Esasında yeteri kadar emek verecek olursanız hiçbir dil asla çok zor olamaz!

Çince Okuma Ve Yazmak Nasıldır?

Elbette ki Çinceyi öğrenmek isteyenler açısından en çok zorlanılacak unsurların başında Çincenin okunması ve yazılması yer alıyor. Çünkü Çincenin kendine has bir alfabesinin bulunduğu biliniyor. Bu kapsamda Çincedeki karakterlerin sayısının fazla olması önemli bir güçlük olarak karşımıza çıkıyor. Çincede her bir kelime ‘’hanzi’’ adı verilen karakterlerden oluşuyor.

Haziler kimi zaman bir kelimeye kimi zaman birden fazla kelimeye karşılık olarak kullanılıyor. Bundan dolayı Çince okumak ve yazmak için sağlam bir ezber kabiliyetinin bulunması şart oluyor. Yine söz konusu kelimelerin telaffuzları da kendine has özelliklere sahip olmaktadır. Bundan dolayı Çince öğrenirken bir kelimeni hem yazılışını hem okunuşunu hem de telaffuz edilişini öğrenmeniz şarttır.

Çince Öğrenmek Zor Mu?

Çince Dinleme Ve Konuşma Nasıldır?

Çincede bizim bildiğimiz gibi harfler yoktur. Onun yerine Çince karakterlerin bulunduğu kendine özel bir sistem vardır. Çincede her bir kelime kendine has bir tonla seslendiriliyor. Dolayısıyla Çinceyi konuşman ve anlamak oldukça zorlaşıyor. Bizim alışık olduğumuz ton sesinin dışındaki tonlamalar Çincede çokça mevcuttur.

Burada dikkat etmeniz gereken en temel husus, ifade etmek istediğiniz kelimeyi doğru bir tonla seslendirmenizdir. Zira tonlamayı hatalı yapacak olursanız; karakteri de doğru bir şekilde ifade etmemiş olursunuz. Mesela ‘’Wen’’ sözcüğü 3. Tonda okunduğunda ‘’öpmek’’ anlamına gelmektedir. Aynı sözcük şayet 4. Tonda okunacak olursa bu sefer de ‘’sormak’’ anlamına gelmektedir.

Çince Dil Kursları Nasıldır?

Şayet Çince öğrenmek isterseniz dil kurslarına başvurmanız gayet akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkacaktır. Çinceyi dil kursunda öğrenmek istediğinizde mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almanız şarttır. Tam da bu noktada alanında uzman olan ve profesyonel düzeyde hizmet sunan bir dil kursundan hizmet almanız önem kazanmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Çince öğrenmek zor mu? Elbette ki alanında uzman olan bir dil kursundan Çince dersi alacak olursanız, Çince beklediğinizden kolay olacaktır. Burada Çince öğretmenleri ile kurs ortamının da önemli olduğunu unutmamalısınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir