İşsizlik Maaşı Şartları, İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

  • Temmuz 30, 2019
  • (0)

Devletimizin sosyal devlet olma yolunda attığı en önemli adımların başında gelen işsizlik maaşı şartları nelerdir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? Sorularının cevaplarını, yazımızın devamında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Öncelikle her ne kadar sıklıkla duyuyor olsak da, işsizlik maaşı nedir? Sorusuna genel hatlarıyla cevap verelim.

İşsizlik maaşı; Belirli şartları sağladıktan sonra, işveren tarafından işten çıkarılan kimselere çalıştığı günlerde kesilerek toplanan işsizlik primi havuzundan, SGK kapsamında belirli bir süre ve miktarda ödenen maaştır. Her işsizlik pirimi ödeyen çalışan, bu maaştan yararlanamamaktadır. Maaş alabilmek için, bir takım şartların çalışan tarafından sağlanıyor olması gerekir.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İşten çıkarılan kişinin, aşağıdaki şartları net bir şekilde sağlaması halinde, işsizlik ödeneği alması mümkündür.

  • İşten çıkarılmadan önceki son 120 günlük priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Son 3 sene içerisinde, toplamda en az 600 gün işsizlik priminin ödenmiş olması gerekir.
  • İşten çıkarılan kişinin, işten çıkarıldıktan sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR müdürlüğüne giderek, ya da internet ortamından başvuru yapma şartı bulunmaktadır. Bunun bir diğer önemi ise, iş arayan birisi olarak kayıtlara geçmeniz ve hem kısa zamanda iş bulmanız ve hem de meslek edindirme kursları gibi farklı olanaklardan ücreti karşılığında yararlanmanızdır.
  • Kendi istek ve arzunuzun dışında işsiz kalmanız gerekmektedir. Yani işten çıkmak yerine, çıkarılmış olma şartı bulunmaktadır. Ancak buradaki çıkarılma gerekçesi, haksız ve yüz kızartıcı sebeplerden olmamalıdır.

    İşsizlik Maaşı Şartları, İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Yukarıdaki şartların tamamını sağlayan ve işten ayrıldıktan sonra henüz SGK kapsamında çalışmayan, silah altına alınmamış kişiler, 30 günlük süreç içerisine giderek başvuru yaptıktan sonra işsizlik maaşı alabilmektedir.

2019 yılı işsizlik maaşı, yine aynı şekilde son 4 ayın brüt toplamının ortalaması alınarak yüzde 40 oranında ödenmektedir. 2019 yılı maaş artışlarıyla birlikte artan işsizlik maaşı, kişinin almış olduğu maaş oranına göre değişmektedir. Kişinin aldığı maaşa göre değişen işsizlik maaşları 2019 yılı için en düşük 1.015 TL, en yüksek olarak ise 2.030 TL olarak belirlenmiştir. Bu iki tutar arasında, kişi son 4 aylık maaşına göre işsizlik maaşı alabilmektedir.

İşsizlik ödeneği başvurusu yaptıktan sonra şartların uyması halinde aynı ayın sonunda, maaş verilmektedir. Maaş almaya hak kazanan kişiler, nüfus cüzdanıyla beraber en yakın PTT şubesine giderek her ayın 5. Günü maaşlarını sorunsuz bir şekilde alabilirler.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? Gibi sorulara cevap verdik. Konuyla ilgili aklınıza takılanları, aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir