Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Rusya’da İşçi Maaşları

  • Ekim 31, 2019
  • (0)

Rusya yalnız geniş toprakları ile değil, aynı zamanda çok yüksek maaşları ile de çalışmak isteyenleri kendine çekiyor. Büyük devletin yaşam şartlarına göre çalışanlara ödenen maaş, asgari ücret her zaman merak konusu olmakta. Rusya’da Asgari Ücret ne kadardır? Asgari ücret yaşam koşullarına ve eyaletlere göre değişiyor mu? En yüksek maaşlı işler Rusya’nın hangi şehirlerinin payına düşüyor? İstatistiklere dayanarak yapılan araştırmalardan yola çıkarak size bu bilgileri makalemizde aktaracağız.

Rusya’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

2018’de ortalama aylık gelir seviyesini 2019’da Rusya’daki maaşlarla karşılaştırırsak, geçen yıla göre Rusya’da ortalama maaşın %12 arttığı belirtilebilir. Fakat maaş artımı sadece ulusal para birimi – yani ruble olarak artmış görünüyor.

Dolar karşısında rublenin değeri yine de düşük olarak kalmağı sürdürüyor. Döviz kurundaki artışı göz önünde bulundurursak maaşların 2019 senesinde azaldığını görebiliriz. Tüm bunlardan yola çıkarak Rusya’da 2019 yılı için ödenen maaşların birçok Baltık ülkesi ile kıyaslamada en düşük seviyede olduğunu diyebiliriz. Örneğin, Almanya, Gürcistan ve Belarusya’da ortalama maaş Rusya’da ödenen maaşlara göre daha yüksektir.

Bölgelere Göre Ortalama Gelir Analizi

Rusya’da bölgeler arasında ortalama ücretler arasında büyük bir boşluk her zaman olmuştur. Ancak son yıllarda (2017-2019), göstergeler arasındaki boşluk eğilimi sadece yoğunlaşmıştır.

Bu, temel olarak, döviz kurunun keskin bir şekilde artması sonucunda ortaya çıkan kriz nedeniyle ilgilidir. İstatistiklere göre, Rusya’daki en yüksek maaşlar bu ülkenin iki şehrinde görülüyor: Moskova’da ve Rusya Federasyonu’nun kültürel başkenti St.Petersburgda. Ortalama maaş aşağıdakı faktörlere göre değişir:

  • Eyaletlere göre,
  • Nüfus sayısına göre,
  • Hava koşullarına göre (örneğin, Sibirya)

Dolar kurunda görülün artıştan dolayı bazı bölgelerde yaşayan nüfusun geliri azaldı. Bu çerçevede işsizlik oranı önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle bölgelerden birçok insan iş amacıyla büyük şehirlere taşınıyor.

Rusya’da 2018-2019’da ortalama maaş 36 bin ruble’ye eşittir (yani ortalama 3233 TL). Rusya’daki en büyük maaşlar Moskova ve St. Petersburg’dadır. Dolar bazında bu şehirlerdeki ortalama maaş 700 ila 1000 dolar arasında değişirken, tüm bölgelerdeki ortalama maaş sadece 570 dolardır.

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret, bir kuruluşun çalışanlarına ödeyebileceği asgari maaştır. Her alanda asgari ücret oranı farklıdır. 2019’da Rusya’da asgari ücret 11280 rubleye yükseltildi. 2019 senesine kadar bu rakam 9489 ruble olarak belirlenmişti.

Ancak asgari ücret aynı zamanda doğrudan bölgeye ve istihdamın yerine bağlıdır. Rusya’nın tüm bölgelerindeki devlet çalışanlarının maaşları, bütçe dışı kuruluşlarda çalışanların maaşından çok daha düşüktür. Rusya Federasyonu Çalışma Kanunu’nun 129. Maddesine göre, bir kişiye, belirlenen asgari ücretten daha az ödeme yapılamaz.

Rusya’da Asgari Ücret Oranı Standart Mı?

Türkiye ile kıyaslarsak Rusya’da asgari ücret oranının aynı olmadığını görebiliriz. Rusya’da asgari ücret en çok aşağıdaki kamu işçilerine ödenmekte:

  • Öğretmenler,
  • Sağlık personelleri,
  • Ordu mensupları,
  • Yargı mensupları.

2019 yılında kamu kesimi çalışanlarının maaşlarının en az iki katına çıkarılması bekleniyor. İstatistiklere bakılırsa Rusya’da Devlet Duma milletvekilleri 123 bin ruble, Polis teşkilatı çalışanları 17-18 bin ruble, bir doktorun ortalama maaşı 25 bin ruble, Anaokullarındaki öğretmenler ayda yaklaşık 9 bin – 12 bin ruble maaş alıyorlar.

Üniversite ve okulda çalışan öğretmenlerin maaşı bölgelere göre değişiyor. En yüksek maaş bu alanda sözsüz ki, büyük şehirlerin payına düşüyor. Pilot maaşları ise gerçekleşen uçuş saatleri sayısına göre belirlenmektedir. Örneğin uçuş saat sayısı ayda 85 ise, pilot ayda 290000 ruble maaş alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir